KORONA GÓR POLSKI

Jeśli śledziliście ostatnio nasze media społecznościowe, to z pewnością zauważyliście, że od niedawna dosyć często wędrujemy po polskich górach. Jednym z naszych wielu marzeń jest wejście na Rysy, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy się do tego dobrze przygotować. Takim treningiem ma być właśnie Korona Gór Polski. Oczywiście jej zdobycie będzie dla nas niemałym zaszczytem, a przede wszystkim poznamy każde polskie pasmo górskie. Chcemy zaliczyć całą Koronę, a jej zwieńczeniem mają być właśnie Rysy. Dzisiaj przedstawimy Wam czym dokładnie jest Korona Gór Polski. 1. KORONA GÓR POLSKI

Koronę Gór Polski z założenia stanowi 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. W 1997 roku miłośnicy turystyki górskiej postanowili założyć oficjalny Klub Zdobywców Korony. Aby stać się jednym z nich należy siłą własnych mięśni zdobyć każdy wymieniony szczyt. Nie ma limitu czasu, ani określonych szlaków. Liczy się tylko udokumentowane wejście. Dziś do klubu należy już ponad 20 tysięcy osób, którzy zdobyli Koronę lub są w trakcie realizacji. Co ciekawe, są i tacy, którzy na wszystkie szczyty weszli już po kilka razy. LISTA SZCZYTÓW: 
 1. Łysica - 612 m n.p.m., Góry Świętokrzyskie 
 2. Ślęża - 718 m n.p.m., Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie)
 3. Skopiec - 724 m n.p.m., Góry Kaczawskie
 4. Kłodzka Góra - 765 m n.p.m., Góry Bardzkie
 5. Chełmiec - 869 m n.p.m., Góry Wałbrzyskie
 6. Biskupia Kopa - 889 m n.p.m., Góry Opawskie
 7. Lubomir - 912 m n.p.m., Beskid Makowski
 8. Szczeliniec Wielki - 919 m n.p.m., Góry Stołowe
 9. Czupel - 934 m n.p.m., Beskid Mały
 10. Waligóra - 936 m n.p.m., Góry Kamienne
 11. Skalnik - 945 m n.p.m., Rudawy Janowickie
 12. Jagodna - 977 m n.p.m, Góry Bystrzyckie
 13. Kowadło - 989 m n.p.m., Góry Złote
 14. Lackowa - 997 m n.p.m., Beskid Niski
 15. Wielka Sowa - 1015 m n.p.m., Góry Sowie
 16. Wysoka - 1050 m n.p.m., Pieniny
 17. Orlica - 1084 m n.p.m., Góry Orlickie
 18. Rudawiec - 1112 m n.p.m., Góry Bialskie
 19. Wysoka Kopa - 1126 m n.p.m., Góry Izerskie
 20. Mogielica - 1173 m n.p.m., Beskid Wyspowy
 21. Skrzyczne - 1257 m n.p.m., Beskid Śląski
 22. Radziejowa - 1262 m n.p.m., Beskid Sądecki
 23. Turbacz - 1310 m n.p.m., Gorce
 24. Tarnica - 1346 m n.p.m., Bieszczady
 25. Śnieżnik - 1425 m n.p.m., Masyw Śnieżnika
 26. Śnieżka - 1602 m n.p.m., Karkonosze
 27. Babia Góra - 1725 m n.p.m., Beskid Żywiecki
 28. Rysy - 2499 m n.p.m., Tatry 

2. JAK STAĆ SIĘ OFICJALNYM ZDOBYWCĄ

Jeśli spodobał Wam się pomysł z Koroną Gór Polski i chcielibyście przystąpić do tego projektu w pierwszej kolejności musicie wydrukować i wypełnić deklarację, która znajduje się na oficjalnej stronie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Dokument ten należy wysłać pocztą tradycyjną, a jednocześnie dokonać przelewu - wpisowe 30 złotych, zakup książeczki - 5 złotych, odznaka klubowa - 14 złotych (opcjonalne), koszt wysyłki - 7 złotych (przy 2 do 5 osobach - 9 złotych). Po około miesiącu książeczka przyjdzie do Was priorytetem i wtedy możecie ruszać na szlaki. Co ważne, nie zalicza się wejść na szczyty, które zdobyliście przed otrzymaniem książeczki (przystąpieniem do Klubu Zdobywców). 

Aby potwierdzić zdobyty szczyt, w książeczce musi się znaleźć podpis i pieczęć uprawnionego członka Loży Zdobywców, poświadczenie klubowe (dyplom zdobywcy szczytu) lub najbardziej popularna opcja, którą również my stosujemy fotografia na szczycie (najlepiej z datą) i pieczątka, którą możecie zdobyć na górze lub jeśli jej nie ma to w miejscowości najbliższej szczytowi. 


Kiedy w książeczce zabraknie Wam pustych stron i w zasadzie poniekąd będziecie już zdobywcami Korony Gór Polski, musicie wysłać pocztą wniosek i 2 zdjęcia, a także wziąć udział w spotkaniu weryfikacyjnym (posiedzeniu Loży Zdobywców), po którym oficjalnie otrzymacie miano oraz insygnia zdobywcy Korony Gór Polski. 


3. GÓRSKA ODZNAKA TURYSTYCZNA PTTK

Jeśli lubicie chodzić po górach, zbierać pieczątki, a jednocześnie wędrujecie nie tylko po szlakach Korony Gór Polski, to możecie kupić jeszcze książeczkę GOT PTTK. Stanowi ona jednocześnie ewidencję wszystkich Waszych wycieczek. Zbieracie tu punkty, które następnie uprawniają do noszenia górskich odznak turystycznych (popularna za pierwsze 60 punktów, mała - brązowa, srebrna i złota, duża - brązowa, srebrna i złota, a na koniec "za wytrwałość" mała i duża). Punktację znajdzie na przykład TUTAJ. Zastanawiacie się teraz jak interpretować te punkty? Dla przykładu, za dany szlak otrzymujemy 7/4 pkt oznacza to, iż za wejście do góry otrzymujemy 7 punktów, a za zejście jedynie 4. Jeśli Wasza trasa nie została ujęta w tabeli sami możecie policzyć punkty - 1 GOT za 1 kilometr oraz 1 GOT za każde 100 metrów przewyższenia w górę. 4. POMOCE
 • INFORMACJE NA BLOGU - przed przystąpieniem do Korony Gór Polski intensywnie poszukiwaliśmy wszelkich informacji w Internecie, nie tylko dotyczących tego projektu, ale też poszczególnych gór czy szlaków. Dlatego wiemy, jak bardzo są one pomocne i postaramy się rzetelnie wspomagać Was na naszym blogu. Na ten moment planujemy 7 wpisów z krótkimi relacjami naszych wędrówek - po 4 szczyty w każdym. Opis będzie zawierał między innymi: informacje o wybranych przez nas szlakach wraz z mapką, miejscu gdzie możecie zdobyć pieczątki oraz punktach GOT PTTK. 
 • MAPA-TURYSTYCZNA.PL - niezwykle przydatną aplikacją jest mapa-turystyczna.pl. Umożliwia ona planowanie wycieczki, wskazując wszystkie oznaczone szlaki, szacowany czas przejścia, ilość przebytych kilometrów, a także różnice wysokości. Co więcej, dzięki niej możemy wyznaczyć swoją trasę, a następnie zapisać ją do pliku PDF czy wydrukować wraz z mapką, graficznie ukazaną różnicą wysokości i szczegółowymi wskazówkami. Używając aplikacji podczas wędrówki możecie dokładnie zobaczyć swoją lokalizację na szlaku oraz odnieść się do innych punktów orientacyjnych. 

 • APLIKACJA RATUNEK - przed wyruszeniem na szlak koniecznie zainstalujcie w swoich telefonach aplikację "Ratunek"! Dzięki niej w momencie zagrożenia, po naciśnięciu przycisku, ratownik TOPR lub GOPR uzyska Waszą lokalizację oraz informacje o stanie naładowania baterii w Waszej komórce. Co więcej, sami będą się mogli z Wami skontaktować. Aplikacja jest bezpłatna. Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne więc w naszych telefonach "Ratunek" jest już zainstalowany. Co istotne, aplikacja działa nie tylko w górach, ale też nad wodą. 


5. DLACZEGO WARTO 

Korona Gór Polski to idealny pomysł na poznawanie kraju. Nie dość, że trafimy w każde polskie pasmo górskie, to na dodatek mamy gigantyczną satysfakcję po wejściu na szczyt.  Samo członkostwo w Klubie Zdobywców to również przywileje, jak choćby 30% zniżki na noclegi w obiektach renomowanych przez Klub. Do tego zgłębiamy ogromną wiedzę i poznajemy ciekawe historie. Na szlakach możemy też spotkać często bardzo doświadczone osoby,  które chętnie dzielą się cennymi wskazówkami. Warto pamiętać, że chodząc po górach tak naprawdę uczymy się pokory i poznajemy potęgę natury. A Wy lubicie chodzić po górach? Może macie już "zaliczone" jakieś szczyty z listy KGP i podzielicie się z nami wrażeniami? 

Komentarze

 1. Troszkę mam jeszcze do zaliczenia ale nie ma się co przejmować:) Góry też bardzo lubie zimą http://www.amos.auto.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To piękna przygoda, nie ma się co spieszyć :) Górami się zachwyca, podziwia...na wszystko przyjdzie czas :) Pozdrawiamy!

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU