WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: GOŁUCHÓW

Dzisiejszym postem chcielibyśmy zainaugurować nową serię na blogu. Będą to Wielkopolskie Wędrówki. Jako, że mieszkamy w tym województwie często wybieramy się na krótsze spacery lub dłuższe wycieczki po okolicy. Dlatego spróbujemy trochę przybliżyć Wam Wielkopolskę, która jest drugim co do wielkości województwem w kraju i ma naprawdę sporo do zaoferowania. Na początek zabieramy Was w miejsce, które odwiedziliśmy w czasie weekendu majowego po kilkuletniej przerwie. Zapraszamy do Gołuchowa. 


Gołuchów to wieś leżąca we wschodniej części województwa wielkopolskiego, około 17 kilometrów na północny-zachód od Kalisza i około 120 kilometrów na południowy-wschód od Poznania. Obecnie liczy sobie zaledwie niewiele ponad 2300 mieszkańców. Pozornie może wydawać się, że takich miejsc na mapie są tysiące, jednak Gołuchów ma naprawdę wiele do zaprezentowania. 


1. ZAMEK W GOŁUCHOWIE

To zdecydowanie największa atrakcja w Gołuchowie. Renesansowa budowla została wzniesiona w latach 1550-1560 przez Rafała Leszczyńskiego - ówczesnego starostę radziejowskiego i wojewodę brzesko-kujawskiego. Następnie zamek został rozbudowany przez jego syna - Wacława, który zajmował to miejsce prawie do końca XVII wieku. W późniejszym czasie kolejni właściciele budowli mieszkali poza Gołuchowem, a sam zamek popadł w ruinę. Uratował go dopiero właściciel dóbr kórnickich - Tytus Działyński, który kupił rezydencję dla swojego syna - Jana. Wówczas Gołuchów stał się miejscem zamieszkania Jana Działyńskiego i Izabelli Czartoryskiej. Po Powstaniu Styczniowym zamek został całkowicie przekazany w ręce Izabelli, która doprowadziła do jego rozbudowy. Ściągnęła do Głuchowa francuskich artystów, by przebudować go na podobieństwo słynnych zamków nad Loarą. Jej wielkim marzeniem, które udało jej się spełnić, było również urządzenie wewnątrz Muzeum. Izabella Czartoryska zmarła w 1899 we Francji, ale została pochowana w Gołuchowie, który nazwała "ziemskim rajem". Od 1951 roku Zamek jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wstęp jest płatny, a bilety kosztują 7 złotych ulgowy i 10 złotych normalny. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 16.00. Latem, w niedzielę, jest on czynny nawet do godziny 18.00. 
2. PARK W GOŁUCHOWIE

Zamek jest otoczony przez gigantyczny park, który liczy sobie 160 hektarów. Został zaprojektowany w stylu angielskim i powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jego twórcą był ogrodnik Adam Kubaszewski. Obecnie w gołuchowskim parku rośnie aż 80 tysięcy drzew. Mamy tu ponad 600 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, które pochodzą z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Ponadto udało się tutaj zaobserwować około 300 gatunków grzybów, 27 gatunków mszaków i 131 porostów. Do tego 8 gatunków płazów, 3 gatunki gadów, 27 gatunków ssaków i aż 70 gatunków ptaków. Oprócz Zamku na terenie parku znajdują się między innymi: Muzeum Leśnictwa, Powozownia, Mauzoleum, w którym została pochowana Izabella Czartoryska, pozostałości dawnej niedźwiedziarni oraz największa atrakcja dla dzieci - zagroda zwierząt. Wstęp do parku jest bezpłatny

3. POKAZOWA ZAGRODA ZWIERZĄT

Pokazowa zagroda zwierząt to zdecydowanie największa atrakcja dla dzieci w całym Gołuchowie. Znajduje się na końcu parku, kilkanaście minut spacerem od Zamku. To tutaj żyją słynne żubry z Gołuchowa. Te największe ssaki lądowe w całej Europie trafiły tu w 1977 roku. W zagrodzie można zobaczyć także dziki, daniele oraz koniki polskie. 


Po drodze do zagrody zwierząt warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych ekspozycji. Jedną z nich jest "skok w dal". Można tu porównać swoją długość skoku z możliwościami innych zwierząt. Obok znajduje się również stanowisko dendrologiczne, gdzie można przeczytać opis kilku znanych gatunków drzew, zobaczyć przekrój pnia i porównać ich korę. 


Gołuchów do doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę dla całej rodziny. Jeśli jeszcze Wam mało atrakcji możecie podjechać dosłownie kilka minut za wioskę i zobaczyć w lesie największy w Wielkopolsce i szósty co do wielkości w kraju głaz narzutowy. Na zachętę powiemy tylko, że jego obwód liczy sobie aż 22 metry. Jeśli zaś chcecie poznać historię Gołuchowa w przyjemny, a nawet rymowany sposób, zerknijcie do Wielkopolskich Questów, o których pisaliśmy w poprzednim poście -> Wielkopolskie Questy. W Gołuchowie możecie rozwiązać aż 2. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU