WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI
Zwiedzając Wielkopolskę wzdłuż i wszerz co jakiś czas natykamy się na zamki oraz pałace. Jedne są doskonale zachowane, stanowiące wizytówkę regionu, a niektóre popadają w ruinę, co chwilę zmieniając właściciela. Część jest znanych na cały kraj, a o innych mało kto słyszał. By trafić do każdego niewątpliwie potrzeba sporo czasu, gdyż jest ich w Wielkopolsce ponad setka! My wybraliśmy dzisiaj dziesiątkę, którą lubimy, cenimy i co jakiś czas odwiedzamy. Kolejność jest w zasadzie całkowicie przypadkowa, no może poza numerem 1. Przed Wami nasze subiektywne TOP 10 zamków i pałaców w województwie wielkopolskim. Zapraszamy :)
1. PAŁAC W ROGALINIE
Rogalin to jedno z naszych ulubionych miejsc w Wielkopolsce. Wielokrotnie o tym wspominaliśmy i zdania zmieniać nie zamierzamy. Pałac, ogród francuski, a przede wszystkim słynne dęby - to znaki szczególne tego miejsca i magnes przyciągający do Rogalina. Skoro dzisiejszy post traktować ma jednak jedynie o pałacach i zamkach to słów kilka wypada wspomnieć o rodowej rezydencji Kazimierza Raczyńskiego. Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Jego burzliwe losy sprawiły, że został początkowo przebudowany, by później nawet podupaść. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej pełnił funkcję szkoły Hitlerjugend. Dzisiaj nie ma już śladu po "trudnych" latach i rogalińska rezydencja rozkwita w pełnej krasie, przyciągając do siebie miłośników pałacowego piękna. Na temat Rogalina napisaliśmy też osoby post, który możecie przeczytać tutaj.
2. ZAMEK W GOŁUCHOWIE
Według Izabelli Czartoryskiej miejsce to jest "ziemskim rajem". Żeby się dowiedzieć czy jest tak naprawdę, trzeba po prostu do Gołuchowa przyjechać. Zamek otoczony jest przez gigantyczny park, liczący sobie 160 hektarów powierzchni, w którym rośnie aż 80 tysięcy drzew! Co więcej, do parku przylega Pokazowa Zagroda Zwierząt z potężnym żubrami. Gołuchowska rezydencja to z kolei budowla renesansowa, wzniesiona w latach 1550-1560. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza wspomnianej już Izabelli Czartoryskiej, która po Powstaniu Styczniowym ściągnęła do Gołuchowa francuskich artystów, by przebudować go na podobieństwo słynnych zamków nad Loarą. Jej wielkim marzeniem, które udało jej się spełnić, było również urządzenie muzealnych wnętrz. Czy faktycznie Gołuchów przypomina rezydencje francuskie? Oceńcie sami gdy odwiedzicie to miejsce. Naprawdę warto! Warto też przeczytać osobny post, który napisaliśmy na temat zamku w Gołuchowie - tutaj.
3. ZAMEK W RYDZYNIE
Witajcie w największym barokowym zamku w Wielkopolsce. Oto Rydzyna. Ówczesna rezydencja Króla Polski, doszczętnie spalona w czasie II wojny światowej, dzisiaj odradza się niczym feniks z popiołów. I nie jest to wyrażenie na wyrost. Początki tejże budowli sięgają już czasów średniowiecznych, kiedy wybudowano ją dla założyciela Rydzyny. Po koronacji Stanisława Leszczyńskiego na Króla Polski stała się ona królewską rezydencją. Późniejsza historia nie była już jednak tak łaskawa dla tego miejsca. W XVIII wieku Rydzynę nawiedził pierwszy pożar, ale prawdziwa tragedia wydarzyła się w styczniu 1945 roku. Wówczas to, po wkroczeniu do Rydzyny wojsk radzieckich, zamek został spalony niemal doszczętnie. Mozolna odbudowa trwała aż do 1989 roku, który można nazwać nowym rozdziałem w życiu tego miejsca. Więcej na temat zamku i jego okolic przeczytacie w osobnym poście - tutaj.
4. PAŁAC W RACOCIE
Skoro opisaliśmy rezydencję królewską, to wypada kilka słów wspomnieć również o Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Przed Wami Racot. Mało kto wie, iż ten położony niedaleko Kościana majątek pełnił aż tak zaszczytną funkcję. Swą rangę pałac uzyskał w 1921 roku, po Traktacie Wersalskim. Pałacowe wnętrza gościły choćby Stanisława Wojciechowskiego czy Ignacego Mościckiego. Co ciekawe, już zdecydowanie wcześniej Racot zapisał się na kartach polskiej historii. To właśnie tutaj, we wnętrzu urządzona została jedna z pierwszych w kraju scen dworskich, na której swoje sztuki wystawiali między innymi Józef Wybicki i Wojciech Bogusławski. Przyznajcie sami - to całkiem spory dorobek jak na pałac wybudowany dopiero w XVIII stuleciu. I choć może swoim wyglądem nie dorównuje wcześniej opisanym przez nas budowlom, to z pewnością jest ciekawym miejscem na mapie Wielkopolski, które po prostu warto zobaczyć.
5. PAŁAC W ŚMIEŁOWIE
Choć jego pobyt w tym miejscu nie trwał długo, to da się wyczuć, że wciąż jest tu obecny. Adam Mickiewicz, bo o nim mowa, to jeden z najznamienitszych gości, którzy przebywali w Śmiełowie. Co więcej, okazuje się, że tutejsze krajobrazy, ludzie czy zachowania stały się inspiracją do scen zawartych w "Panu Tadeuszu". Śmiełów bowiem naprawdę ma w sobie "to coś"! Jego historia nie jest zbyt długa. Pałac wybudowano w 1797 roku, ale już po 100 latach wystawiono na licytację. Swoich właścicieli zmieniał aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to hitlerowcy przejęli majątek. Następnie mieściła się tutaj szkoła oraz mieszkania PGR-owskie. Od 1970 roku pałac znajduje się w rękach Muzeum Narodowego w Poznaniu i pod skrzydłami tej placówki pisze zupełnie nowy rozdział na kartach historii. Będąc w Śmiełowie nie można przegapić okolicznego parku, który swoim urokiem zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników przyrody. To miejsce naprawdę można polubić! Wiedział to już nawet sam Mickiewicz!
6. ZAMEK W KÓRNIKU
Mówisz Kórnik, myślisz "Biała Dama". To najczęstsze skojarzenie związane z tym podpoznańskim zamkiem. "Biała Dama" to Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka, jedna z właścicielek majątku. Według jednych wierzeń jest ona dobrym duchem, opiekującym się Zamkiem w Kórniku, ale wedle innych podań przestanie "straszyć" dopiero wówczas, gdy odnajdzie diabelski skarb. Ze swojego obrazu schodzi ponoć co noc, a niektórzy podobno widzieli zapalone światło w jej pokoju i ślady obcasów na drewnianej podłodze. Pewnym jest, że ma czego pilnować. Zamek w Kórniku to przepiękny obiekt, który początkowo był obronną twierdzą, a dopiero po latach został przekształcony w magnacką rezydencję. Jego obecny wygląd w większości pochodzi z 1653 roku. I na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Zamek w Kórniku to obok Zamku w Gołuchowie najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek w Wielkopolsce!
7. ZAMEK W WĄSOWIE
Jeśli którakolwiek z wielkopolskich rezydencji miałaby startować w konkursie na nowy Zamek Disneya to z pewnością Wąsowo znalazłoby się w ścisłej czołówce. Strzelista wieża, wysokie okna oraz charakterystyczna czerwona elewacja - tej budowli nie da się pomylić z żadną inną. Zamek został wybudowany pod koniec XIX wieku i początkowo miał służyć jedynie jako skromna willa dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta. Tak było przez kilka pierwszych lat, bowiem już w roku 1900 syn Richarda, Wilhelm, przebudował obiekt, zmieniając go w okazałą rezydencję, której wygląd możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Już w XXI wieku zamek musiał zmierzyć z gigantycznym pożarem. W lutym 2011 roku aż 30 jednostek straży pożarnej z kilku powiatów przez wiele godzin gasiło ogień, który dokonał druzgocących zniszczeń. Obiekt udało się odbudować i dzisiaj nadal cieszy oczy turystów oraz gości hotelowych, chcących zatrzymać się w zamkowych wnętrzach na noc.
8. PAŁAC W BĘDLEWIE
Szczerze mówiąc, choć w ogóle się tego nie spodziewaliśmy, to Będlewo zrobiło na nas naprawdę duże wrażenie! Być może zasługą tego była sceneria, w której przyszło nam odwiedzić pałac. Był naprawdę mroźny dzień, jednakże z całkowicie bezchmurnym niebem, a wokół leżało dużo skrzypiącego śniegu. XIX-wieczna rezydencja prezentowała się na tym tle naprawdę wspaniale. Pałac wzniesiony został w 1866 roku i swoim wyglądem przypomina gotyckie warownie angielskie. Niewątpliwie jego wizytówką są wnętrza, które niemal w całości zachowały swój pierwotny wystrój. Niby nic wielkiego, ale takim stanem rzeczy może pochwalić się naprawdę niewiele budynków. Pałac w Będlewie ma również swojego ducha! To "Czarna Dama", a konkretnie Felicja - córka Bolesława Potockiego. Rezydencja położona jest na terenie 9-hektarowego parku, w którym jeszcze do niedawna mieściła się bażanciarnia. Miejsce z pewnością nie do końca znane, ale zdecydowanie zasługujące na szerszy rozgłos.
9. ZAMEK W ROKOSOWIE
Mówi się o nim, że to jeden z najpiękniejszych zamków w całej Wielkopolsce! By się o tym przekonać trzeba do Rokosowa przyjechać, ale już na miejscu okazuje się, że faktycznie nie są to słowa rzucone na wiatr. Z jednej strony majątek przypomina średniowieczną warownię, rodem z południa Hiszpanii, a z drugiej wydaje się być potulnym pałacem z baśniowym charakterem i usposobieniem. Taki właśnie urok został rzucony na Rokosowo. Zamek jest bardzo młody, gdyż pochodzi z połowy XIX wieku. Przez lata służył kilku pokoleniom rodziny Czartoryskich, a obecnie jest siedzibą Ośrodka Integracji Europejskiej. Nie może być inaczej, również Rokosowo szczyci się przyzamkowym parkiem. 10 hektarów powierzchni, liczne alejki spacerowe i wyjątkowo cenny drzewostan - to jego znaki szczególne. Doskonała propozycja na popołudniową przechadzkę.
10. DWÓR W KOSZUTACH
Na koniec dzisiejszego posta mała ciekawostka. Choć post dotyczy tylko zamków i pałaców, to jednak nie mogliśmy sobie odpuścić i w naszym zestawieniu znalazł się też Dwór w Koszutach. Taka niewielka perełka na wielkopolskiej mapie, o której nie każdy wie. Ten parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem pochodzi z 1760 roku, a jego twórcą był Józef Zabłocki. Siedziba Zabłockich przetrwała do obecnych czasów praktycznie w niezmienionym stanie, wkomponowana w niezwykle przyjemny i zachęcający do spacerów ogród w stylu angielskim. Wewnątrz znajduje się siedem sal przywodzących na myśl zdecydowanie bogatsze polskie dwory z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Ziemi Średzkiej. I jeszcze jedna ciekawostka. Skąd nazwa Koszuty? Otóż w ten sposób określano w staropolszczyźnie jelenie, a tych było w czasach świetności tego miejsca całkiem sporo w okolicznych lasach.
O tego typu budowlach można by napisać gigantycznie długi post, zawierający nawet 100 lokalizacji. My wybraliśmy dziesiątkę, choć nie wykluczamy, że powstanie część II, w której opiszemy te mniej znane i nieco zapomniane rezydencje. Lubicie od czasu do czasu zwiedzać właśnie tego typu miejsca? Wolicie zamkowe ruiny czy może wytworne pałace? Chętnie przeczytamy Wasze opinie :)
Do zobaczenia!
:)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńBrakuje zamku w Gosławicach
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujmy za sugestię! Chętnie się tam wybierzemy :) Poza tym, pracujemy już nad drugą częścią tego posta, zatem lista zamków i pałaców będzie się aktualizować :) Pozdrawiamy serdecznie!
Usuń