TOP 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ SAMEMU

Jak pewnie zdążyliście zauważyć jesteśmy osobami, które preferują samodzielną organizację wyjazdów. Przerabialiśmy już w naszym życiu wycieczki z biurem podróży i stwierdziliśmy, że lepiej odnajdujemy się w tych, przygotowywanych na własną rękę. Nie mówimy oczywiście, że korzystanie z ofert katalogowych jest złe, ale to po prostu nie jest nasza bajka. Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam TOP 5 powodów, dla których naszym zdaniem warto zorganizować podróż samemu. Gotowi? No to w drogę! 1. KOSZTY

Naszym zdaniem wyjazd na własną rękę jest tańszy niż wycieczki, szczególnie objazdowe, z biurami podróży. Oczywiście coś za coś. Musimy zapolować na przykład na dobre ceny lotów, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na coś innego. Idźmy dalej. My niekoniecznie lubujemy się w pięciogwiazdkowych hotelach, więc szukamy zazwyczaj tańszych noclegów. Tu również możecie zaoszczędzić. Wielokrotnie porównywaliśmy ceny naszych wyjazdów z tym co proponują biura. Prosty przykład: za nasz ubiegłoroczny wyjazd na Islandię, na 10 dni, zapłaciliśmy za dwie osoby tyle, ile za jedną osobę w biurze podróży. Zobaczyliśmy znacznie więcej, ale faktem jest, że spaliśmy w samochodzie. Można taniej? Można!

2. TOWARZYSTWO

Jak wszyscy dobrze wiemy, towarzystwo podczas podróży jest bardzo ważne. Jedni lubią długimi godzinami wylegiwać się na plaży, inni z kolei bardzo intensywnie zwiedzać. W zależności od tego do jakiej grupy należycie, weźmiecie ze sobą tych, którzy mają podobny styl podróżowania do Was. Możecie też wybrać podróżowanie w samotności lub w parze. Dzięki temu nikt nie dyktuje Wam co robić danego dnia i gdzie pójść. Jesteście zdani na siebie i robicie to, na co macie ochotę. Podczas wycieczek z biurem podróży nie macie wpływu na to z kim będziecie podróżować, a podczas dłuższych "objazdówek" czasami towarzystwo może po prostu nie nadawać na tych samych falach co Wy. Poza tym, zorganizowane wycieczki (choćby fakultatywne) to zazwyczaj 30, a nawet i więcej osób, w różnym przedziale wiekowym. Tak więc nieuchronne jest dostosowanie tempa zwiedzania do innych, co nie każdemu przypadnie do gustu. 
3. PLAN WYJAZDU - ZWIEDZASZ CO CHCESZ

Dla nas to bardzo ważny punkt! Do każdego wyjazdu porządnie się przygotowujemy. Uwielbiamy to robić i jest to dla nas wielka przyjemność. Cenimy sobie bardzo, że nikt nie narzuca nam z góry co powinniśmy zobaczyć, a co ominąć szerokim łukiem. Jeśli lubicie miasta - to je zwiedzacie. Nie pociągają Was wodospady - nawet nie patrzycie na nie w czasie planowania. Być może nie przepadacie za najbardziej turystycznymi miejscami, a wolicie ciszę i spokój - szukacie wtedy tylko takich kierunków i lokalizacji. Czyli bardzo proste hasło: zwiedzasz co chcesz. Sami decydujecie o tym co chcecie zobaczyć. Oczywiście jest to trochę pracochłonne, bowiem trzeba co nie co przeczytać, zaprzyjaźnić się z mapami, ale trasę układacie pod siebie. Uwierzcie, będziecie naprawdę zadowoleni, a satysfakcja z realizacji własnego planu jest niesamowita! 

4. MOŻLIWOŚĆ POZNANIA BLIŻEJ LOKALNEJ KULTURY I TRADYCJI

Podróżując na własną rękę mamy szansę poznać bliżej lokalne zwyczaje, ludzi czy kuchnię. Wykupując wycieczkę u touroperatora najczęściej śpimy w dużych hotelach. Biura podróży zwykle zatrzymują się również w sklepach i restauracjach bardzo turystycznych. Nie trudno się też temu dziwić. Za zawiezienie grupy w dane miejsce często otrzymują bowiem one prowizję. Poza tym zorganizowana, kilkudziesięcioosobowa wycieczka potrzebuje raczej dużych restauracji, a te najczęściej "przerabiają" dania pod turystów i ich smaki. Będąc z kolei samemu możecie zatrzymać się w najbardziej lokalnych miejscach, jakich tylko się da! W malutkich, niekoniecznie nastawionych na turystów, knajpkach zjecie coś lokalnego wśród mieszkańców. Będziecie mieli możliwość poznania z bliska kultury danego kraju i rozmowy z ludźmi, którzy opowiedzą Wam o sobie czy o miejscu z którego pochodzą. Podróżując samemu możecie również spać w wynajętych pokojach u mieszkańców, zjeść z nimi kolację, spędzić wieczór. Często te osoby stają się swego rodzaju przewodnikami. Niekiedy nawet rodzą się długie przyjaźnie na lata. Śpiąc w wielkich, kilkugwiazdkowych hotelach, naszym towarzystwem staję się często przyjezdna obsługa oraz inni turyści, którzy niestety nie zawsze zachowują się przyzwoicie.

5. PRZYGODA, POCZUCIE WOLNOŚCI

Wyjeżdżając na własną rękę tak naprawdę nikt Was nie goni. Może jedynie poza uciekającym czasem. Chodzi o przeżycie przygody. Czasem może to być przecież wyjazd życia. Szkoda stracić go na stresujące sytuacje i ciągłe poganianie (mieliśmy takie przykłady podczas wyjazdów z biurem podróży). Jeśli gdzieś Wam się bardzo podoba, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać tam dłużej. Jeśli z kolei pewne miejsce nie przypadło Wam do gustu, to możecie nie zatrzymywać się, tylko jechać dalej. Jedziecie autem i widzicie fantastyczny krajobraz? Stajecie, napawacie się widokami i robicie zdjęcia. Nie musicie biegać do kierowcy autobusu i błagać go aby się zatrzymał, albo robić zdjęć przez szybę. Poczucie wolności. To bardzo ważne - wówczas człowiek czuje, że oddycha. Świat jest naprawdę piękny i szkoda zobaczyć go tylko "po łebkach". W naszych podróżach bardzo cenimy sobie możliwość samodzielnego zaplanowania wszystkiego od A do Z. Choć może wydawać się to trudne, to wcale tak nie jest. Ponadto, już po kilku wyjazdach można nabrać wprawy. Opracowanie trasy, znalezienie lotów, hoteli czy rezerwacja samochodu to naprawdę nie są sprawy nie do ogarnięcia, więc wszystkim tym, którzy jeszcze się wahają lub myślą, że sami nie dadzą rady mówimy: "spróbujcie" :) 

Komentarze

  1. Wsiąść w auto i ruszyć przed siebie! Czego trzeba więcej do fajnej wycieczki:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak! Świat jest piękny :) trzeba to docenić i korzystać pełnymi garściami :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII