KAPONIERA KOLEJOWA - ZWIEDZANIE

Dzisiaj chcemy Was zabrać w niezwykłe miejsce, które mieści się w samym centrum Poznania. Tyle tylko, że o jego istnieniu mało kto wie. To Kaponiera Kolejowa, która znajduje się dokładnie pod rondem Kaponiera, a więc jednym z głównych węzłów komunikacyjnych stolicy Wielkopolski. Jeśli chcecie ją zwiedzić, trzeba się pospieszyć - można to zrobić tylko do końca września. My już byliśmy i śmiało możemy Wam polecić tę atrakcję. Warto! 1. CO TO JEST KAPONIERA?

Sama historia jest bardzo ciekawa i niekoniecznie tylko dla miłośników militariów. Zresztą my nie jesteśmy wielkimi fanami wojskowości, a ta atrakcja nas naprawdę zaciekawiła. Kaponiera to nic innego jak budowla wojskowa, której zadaniem jest ochrona tego wszystkiego co znajduje się poza główną linią obrony, czyli na przykład fosy, wykopu czy jak w przypadku Poznania - linii kolejowej. To właśnie z niej mógł być prowadzony ostrzał skierowany ku wrogowi. Kaponiera Kolejowa w Poznaniu powstała w 1872 roku i wchodziła w skład Twierdzy Poznań - fortyfikacji miejskich z XIX i XX wieku. Miała ona chronić wykop linii kolejowej, którą pociągi docierały do Poznania od strony Bydgoszczy i Torunia, a także Stargardu. Kaponiera tym samym zapobiegała potencjalnemu niebezpieczeństwu, bowiem po pierwsze w wykopie mógł się schronić wróg, a po drugie nieprzyjaciel mógł przyjechać do Poznania pancernym pociągiem. Co ciekawe nigdy nie spełniła ona swojej wojskowej roli! Kaponiera Kolejowa została częściowo rozebrana, a na miejscu nieistniejącej wschodniej części dzisiaj mieści się przystanek tramwajowy. Do niedawna można ją było zobaczyć tylko przez szybę czekając na tramwaj. Teraz można już wejść do środka. 2. CO MOŻNA ZOBACZYĆ?

Obecnie można zobaczyć jedno pieczołowicie odrestaurowane pomieszczenie, które i tak robi wrażenie. Klimatu dodaje oświetlenie, a jeśli w czasie zwiedzania w oddali usłyszycie przejeżdżający pociąg, to ciarki mogą przejść po plecach. Znajduje się tutaj również wystawa, mówiąca o tym czym jest Kaponiera, jakie były jej zadania, a także gdzie w Poznaniu znajdują się inne obiekty forteczne. Pomieszczenie nie jest duże, wsparte na kilku solidnych filarach, ale jeśli pomyśleć, że kilka lat temu istniała realna groźba zabetonowania tego miejsca, należy się cieszyć z tego co jest. Kto wie, może w przyszłości dalsze fragmenty Kaponiery, obecnie niedostępne dla zwiedzających, również poddane zostaną rewitalizacji i ujrzą światło dzienne, bowiem do dnia dzisiejszego zachowało się mniej więcej 2/3 z całego, dawnego obiektu. 3. ZWIEDZANIE

Zwiedzanie Kaponiery Kolejowej przez długi okres czasu nie było możliwe z powodu... nietoperzy. W tej chwili żyje tam 14 ssaków, ale w przeszłości było ich nawet 200. To właśnie z myślą o nich trzeba było zastosować specjalne oświetlenie, a także obniżyć temperaturę. Ze względu na nietoperze od końca września do połowy kwietnia zwiedzanie jest niemożliwe. Dlatego jeśli macie ochotę zobaczyć na własne oczy tę fortyfikację, to lepiej się pospieszyć. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w każdą niedzielę września. Na wycieczkę możecie wybrać się w godzinach od 10.00 do 13.00, co 30 minut, z tym że ostatnia grupa wchodzi o 12.30. Wizyt rezerwować nie trzeba. I ważna kwestia - zwiedzanie jest bezpłatne. Początek przy przystanku tramwajowym na poziomie -2 ronda Kaponiera. 
 

Nie wiadomo kiedy ponownie będzie możliwość zwiedzania poznańskiej Kaponiery Kolejowej, zatem warto wykorzystać wrzesień na krótką lekcję historii i odkryć tajemnice podziemi. 

Komentarze

  1. Piękna cegła, bardzo fajne miejsce. Jeżeli chodzi o wycieczki to warto postawić na wsparcie od http://www.amos.auto.pl i ich akcesoria samochodowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetne miejsce z ciekawą historią :) pozdrawiamy!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII