WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PNIEWY

W myśl "cudze chwalicie swego nie znacie" czas wyruszyć na wielkopolski szlak. Jakiś czas temu obiecaliśmy zresztą, że będziemy odkrywać dla Was pewne miejsca w ramach "Wielkopolskich Wędrówek". Dzisiaj zapraszamy do miasta oddalonego około 50 kilometrów na zachód od Poznania. Z pewnością już tu byliście albo przejeżdżaliście obok, ale być może nie rozglądaliście się uważnie dookoła. My znaleźliśmy kilka atrakcji, o których chcemy Wam opowiedzieć. Przed Wami Pniewy. 
1. SANKTUARIUM ŚW. URSZULI LEDÓCHOWSKIEJ

Może o tym nie wiecie, ale wielkopolskie Pniewy są celem wielu pielgrzymek, nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Ludzie przybywają tu do Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej. Zostało ono założone przez Matkę Urszulę Ledóchowską na początku 1920 roku. Po dwóch latach wybudowano tu pierwszą kaplicę, która została rozbudowana i powiększona w latach 1977 - 1980. Następnie powstał tutaj Dom Macierzysty Sióstr Urszulanek, a obecnie na terenie całego kompleksu znajduje się klasztor. Dla zwiedzających udostępniono między innymi kaplicę z sarkofagiem św. Urszuli i relikwiami innych świętych, celę św. Urszuli gdzie spędziła ostatnich 20 lat swojego życia, a także przyklasztorny park. Choć Sanktuarium znajduje się przy jednej z głównych ulic Pniew, to po przekroczeniu bramy czas jakby stanął tu w miejscu. 


2. JEZIORO PNIEWY

W czasie zwiedzania albo może po zobaczeniu wszystkich atrakcji przydałby się relaks. Kilka chwil przerwy najlepiej zrobić sobie nad Jeziorem Pniewy. To dosyć niewielki akwen wodny położony kilka minut spacerem od rynku. Jezioro zajmuje powierzchnię niecałych 60 hektarów. Od strony centrum znajduje się tutaj kompleks "Łazienki Miejskie", który obejmuje niewielką miejską plażę, restaurację i plac zabaw. Można tu również wypożyczyć rowery wodne bądź łódki. 

3. KOŚCIOŁY

Pniewy śmiało można nazwać miastem kościołów. Tylko w samym centrum, dosłownie w najbliższym sąsiedztwie rynku znajdują się aż 3 świątynie. 


KOŚCIÓŁ PW. ŚW. WAWRZYŃCA

To najstarszy obiekt sakralny w mieście. Prawdopodobnie kościół istniał już w XII wieku, choć wówczas była to świątynia drewniana. Zachowaną do dzisiaj budowlę postawiono w XIII stuleciu, po wielkich pożarach jakie nawiedziły Pniewy najpierw w 1635, a następnie w 1722 roku. Najstarszą częścią kościoła jest kruchta, która została dobudowana do świątyni na przełomie XVI i XVII wieku. KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA

Czas na najbardziej uroczy (przynajmniej dla nas) kościół w Pniewach. To świątynia pw. św. Ducha. Znajduje się dosłownie 3 minuty drogi pieszo od kościoła św. Wawrzyńca, ale różni się od niego diametralnie. Ta bardzo niewielkich rozmiarów świątynia jest dawnym kościołem szpitalnym. Powstała w 1785 roku za sprawą Wawrzyńca Kosińskiego. Choć skromna z zewnątrz, to w środku niezwykle bogata. KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA

Kościół św. Jana Chrzciciela to najmłodsza z trzech omawianych przez nas świątyń. Powstał pod koniec XVIII wieku - w 1884 roku. Aż trudno w to uwierzyć, ale funkcję sakralną sprawuje dopiero od niedawna. Po II wojnie światowej mieścił się tutaj bowiem... magazyn zboża! Kościół jest praktycznie w całości pozbawiony dzieł sztuki, a jego niezwykle surowe wnętrze całkowicie odbiega od pozostałych świątyń w mieście. 
4. PAŁAC W PNIEWACH

To w Pniewach jest pałac? Pewnie część z Was tak pomyślała. My początkowo też się zdziwiliśmy, ale rzeczywiście znajduje się tutaj pałac. Co prawda obecnie spełnia zupełnie inne funkcje. Obiekt został wybudowany w latach 1739 - 1756, ale bardzo szybko został gruntownie przebudowany. Początkowo pałac powstał dla ówczesnego właściciela miasta - Władysława Szołdrskiego, a następnie przeszedł w ręce rodziny von Massenbach. Budynek obecnie nie robi zbyt dużego wrażenia i widać, że jest już mocno nadgryziony zębem czasu. Jest siedzibą między innymi: Liceum Ogólnokształcącego, Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego. Pałac połączony jest z Parkiem Miejskim, który ciągnie się aż do Jeziora Pniewskiego. 
5. BUDYNEK POCZTY KONNEJ

Jeśli trzeba by wskazać najbardziej charakterystyczny budynek w Pniewach, to z pewnością wybór padłby właśnie na dawną pocztę konną. Budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku i w przeszłości istniał w nim hotel z gospodą dla przejeżdżających przez miasto kupców. Pniewy bowiem w czasach zaboru pruskiego były jednym z ważniejszych ośrodków na trakcie kupieckim. W budynku poczty konnej, można było dobrze zjeść i odpocząć. To tyczyło się zarówno koni jak i kurierów, którzy w tego typu instytucjach odbywali przerwy w podróżach. Z miejskich zapisków wynika, że gościli tutaj między innymi: Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. Obiekt zdecydowanie wyróżnia się na tle innych budynków w mieście. Przypomina swoim wyglądem niewielki zameczek, a dodatkowego uroku dodaje mu wieża. Obecnie jest to po prostu budynek mieszkalny. Pniewy to niewielkie miasto, które w całości można obejść na piechotę w 2 lub 3 godziny. Jeśli jednak chcecie, oprócz zaliczenia wszystkich zabytków, na przykład poleżeć trochę nad jeziorem to śmiało możecie przeznaczyć na wycieczkę do Pniew cały dzień. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII