NOWE ZASADY PRZEWOZU BAGAŻU PODRĘCZNEGO: RYANAIR I WIZZ AIR

Podróże lotnicze jedynie z bagażem podręcznym są bardzo wygodne i co najważniejsze zdecydowanie tańsze niż w przypadku kupowania bagażu rejestrowanego. Mieliście okazję w ten sposób podróżować? My wielokrotnie. Dlatego wiadomość o tym, że zarówno Wizz Air jak i Ryanair zmieniły zasady przewożenia takiego bagażu trochę nas zmartwiła. Jednocześnie postanowiliśmy zebrać dla Was wszystkie niezbędne informacje i napisać osobny post zawierający aktualne dane na temat tego jak wygląda obecnie ta sytuacja w tanich liniach lotniczych. 
1. RYANAIR

W przypadku irlandzkiego przewoźnika zmiany są zdecydowanie największe. Do tej pory za darmo mogliśmy latać z dużym bagażem podręcznym o wymiarach 50 x 40 x 20 cm i wadze 10 kg, a także mniejszym 35 x 20 x 20 cm. Dzięki temu spakowanie się nawet na tydzień nie stanowiło większego problemu. Pamiętajcie jednak o tym, że mimo tego iż aktualnie mamy dwie sztuki bagażu podręcznego, to jeśli jedną z nich jest torba na kółkach, poleci ona bezpłatnie w luku bagażowym. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup opcji "pierwszeństwa wejścia na pokład", będziemy mogli mieć wszystko przy sobie.Teraz jednak problemy się zaczną, bowiem od 1 listopada 2018 roku Ryanair postanowił zrezygnować z darmowego dużego bagażu podręcznego! Bez dodatkowej opłaty będzie można wnieść na pokład samolotu jedynie niewielką torbę o wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Jeżeli będziecie chcieli lecieć z większym bagażem, musicie wykupić opcję "pierwszeństwa wejścia na pokład" (może to jednak zrobić tylko 95 osób na każdym locie) lub wykupić 10 kg walizkę do odprawy. "Priority boarding" kosztować będzie 8 € (cena po dokonaniu rezerwacji może się zwiększyć), a dodatkowy bagaż w momencie rezerwacji biletu 8 € lub 10 € jeśli zdecydujecie się na niego w późniejszym czasie. 
2. WIZZ AIR

Teraz czas na drugą z najpopularniejszych tanich linii. Wizz Air również postanowił uprzykrzyć nieco życie swoim klientom, choć zmiany nie są aż tak rewolucyjne jak u Irlandczyków. W przypadku węgierskich linii lotniczych weszły one w życie już 24 sierpnia. Co się zmieniło? Jeśli nie macie wykupionej opcji "pierwszeństwa wejścia na pokład", a Wasz bagaż przekracza wymiary 40 x 30 x 18 cm, to musicie go odprawić, tak jak bagaże rejestrowane i odebrać z taśmy po przylocie. Nie można więc oddać bagażu tuż przed wejściem do samolotu, tylko jeszcze przed przejściem przez bramki bezpieczeństwa. Co najważniejsze - jest to usługa bezpłatna. Jeśli mieścicie się w regulaminowych wymiarach, to możecie bagaż zabrać ze sobą na pokład samolotu. W przypadku gdy macie wykupioną opcję "priority" nic się nie zmienia. Możecie zabrać ze sobą, tak jak do tej pory, dwie sztuki bagażu.
Jak podają obie linie, korzyści z nowego systemu jest wiele. Ma się on przyczynić w szczególności do poprawy punktualności lotów i ograniczenia kolejek przed wejściem na pokład samolotu. Przewoźnicy podpowiadają też, że nie trzeba będzie się już martwić limitem płynów czy kosmetyków. Cóż, zmiany były nieuniknione i pozostawały jedynie kwestią czasu. Należy więc tylko je zaakceptować i mieć nadzieję, że z czasem nie będą jeszcze bardziej restrykcyjne. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

KORONA GÓR POLSKI

KORONA GÓR POLSKI: RYSY

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

KORONA GÓR POLSKI: MOGIELICA, WYSOKA, RADZIEJOWA, LACKOWA

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ZAMEK RESZEL - ŚREDNIOWIECZNA WAROWNIA I CZAROWNICA