NOWE ZASADY PRZEWOZU BAGAŻU PODRĘCZNEGO: RYANAIR I WIZZ AIR

Podróże lotnicze jedynie z bagażem podręcznym są bardzo wygodne i co najważniejsze zdecydowanie tańsze niż w przypadku kupowania bagażu rejestrowanego. Mieliście okazję w ten sposób podróżować? My wielokrotnie. Dlatego wiadomość o tym, że zarówno Wizz Air jak i Ryanair zmieniły zasady przewożenia takiego bagażu trochę nas zmartwiła. Jednocześnie postanowiliśmy zebrać dla Was wszystkie niezbędne informacje i napisać osobny post zawierający aktualne dane na temat tego jak wygląda obecnie ta sytuacja w tanich liniach lotniczych. 
1. RYANAIR

W przypadku irlandzkiego przewoźnika zmiany są zdecydowanie największe. Do tej pory za darmo mogliśmy latać z dużym bagażem podręcznym o wymiarach 50 x 40 x 20 cm i wadze 10 kg, a także mniejszym 35 x 20 x 20 cm. Dzięki temu spakowanie się nawet na tydzień nie stanowiło większego problemu. Pamiętajcie jednak o tym, że mimo tego iż aktualnie mamy dwie sztuki bagażu podręcznego, to jeśli jedną z nich jest torba na kółkach, poleci ona bezpłatnie w luku bagażowym. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup opcji "pierwszeństwa wejścia na pokład", będziemy mogli mieć wszystko przy sobie.Teraz jednak problemy się zaczną, bowiem od 1 listopada 2018 roku Ryanair postanowił zrezygnować z darmowego dużego bagażu podręcznego! Bez dodatkowej opłaty będzie można wnieść na pokład samolotu jedynie niewielką torbę o wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Jeżeli będziecie chcieli lecieć z większym bagażem, musicie wykupić opcję "pierwszeństwa wejścia na pokład" (może to jednak zrobić tylko 95 osób na każdym locie) lub wykupić 10 kg walizkę do odprawy. "Priority boarding" kosztować będzie 8 € (cena po dokonaniu rezerwacji może się zwiększyć), a dodatkowy bagaż w momencie rezerwacji biletu 8 € lub 10 € jeśli zdecydujecie się na niego w późniejszym czasie. 
2. WIZZ AIR

Teraz czas na drugą z najpopularniejszych tanich linii. Wizz Air również postanowił uprzykrzyć nieco życie swoim klientom, choć zmiany nie są aż tak rewolucyjne jak u Irlandczyków. W przypadku węgierskich linii lotniczych weszły one w życie już 24 sierpnia. Co się zmieniło? Jeśli nie macie wykupionej opcji "pierwszeństwa wejścia na pokład", a Wasz bagaż przekracza wymiary 40 x 30 x 18 cm, to musicie go odprawić, tak jak bagaże rejestrowane i odebrać z taśmy po przylocie. Nie można więc oddać bagażu tuż przed wejściem do samolotu, tylko jeszcze przed przejściem przez bramki bezpieczeństwa. Co najważniejsze - jest to usługa bezpłatna. Jeśli mieścicie się w regulaminowych wymiarach, to możecie bagaż zabrać ze sobą na pokład samolotu. W przypadku gdy macie wykupioną opcję "priority" nic się nie zmienia. Możecie zabrać ze sobą, tak jak do tej pory, dwie sztuki bagażu.
Jak podają obie linie, korzyści z nowego systemu jest wiele. Ma się on przyczynić w szczególności do poprawy punktualności lotów i ograniczenia kolejek przed wejściem na pokład samolotu. Przewoźnicy podpowiadają też, że nie trzeba będzie się już martwić limitem płynów czy kosmetyków. Cóż, zmiany były nieuniknione i pozostawały jedynie kwestią czasu. Należy więc tylko je zaakceptować i mieć nadzieję, że z czasem nie będą jeszcze bardziej restrykcyjne. 

Komentarze

  1. A co powiecie na Malediwy? Wydaje mi się, że to jak najbardziej przepiękne miejsce, aby świetnie spędzić urlop. Nie ukrywam, że planuję kiedyś tam pojechać, ale może na początek warto dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej? Dużo informacji można znaleźć sobie na stronie https://relaksuj.pl/gdzie-leza-malediwy-mapa-kontynent-i-atrakcje/ .

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba przyznać, że pakowanie i różnego rodzaju bagaże mocno mnie przerażają, dlatego nie ukrywam, że to dla mnie zawsze nieprzyjemna część każdej podróży. Zdarzają się również różnego rodzaju przygody, gdzie bagaż albo się gubi, albo przemoknie lub np. się zepsuje. Na szczęście są różne rozwiązania, z których można korzystać. Teraz na pewno zainwestuję w worek wodoszczelny na najważniejsze rzeczy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU