WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: LĄD - PRZEZ LAWENDĘ DO OPACTWA

To województwo jeszcze nie raz nas zaskoczy. Taki wniosek płynie po odwiedzeniu miejsca, które dzisiaj dla Was opisujemy. Ot, z pozoru niewielka wieś na skraju Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Powiecie - jedna z wielu na mapie całej Polski. Jednak nie każda wioseczka może poszczycić się takim plenerem lawendowym jakiego nie powstydziłaby się nawet Prowansja, a dodatkowo nie każda posiada w swoich granicach dawny klasztor cystersów. Chciałoby się powiedzieć: takie rzeczy tylko w Lądzie! I właśnie tutaj chcemy Was dzisiaj zabrać - do Lądu, leżącego na trasie między Poznaniem a Koninem, tuż nad Wartą. Zapraszamy :) 1. LAWENDOWY LĄD

O Lawendowym Lądzie czytaliśmy wielokrotnie. Wreszcie zebraliśmy się i postanowiliśmy odwiedzić miejsce, o którym każdy odwiedzający wspominał w samych superlatywach. Teraz do grona szczęśliwych i urzeczonych po odwiedzinach dołączyliśmy i my! Już od progu widać, że miejsce to zostało stworzone z pasją. Ludzie, którzy tu "gospodarzą" włożyli całe serce i to czuć na każdym kroku. Lawendowy Ląd to nic innego jak plantacja lawendy, położona na niedużym zboczu z widokiem na Wartę i Nadwarciański Park Krajobrazowy. Naprawdę, Prowansja zyskała godnego konkurenta jeśli chodzi o "lawendowe wyścigi". Zjecie tu lawendowe lody, wypijecie kawę lawendową, a dodatkowo możecie zrobić sobie autentycznie cudowne zdjęcia na tle tej rośliny. Gospodarze proszą jednak, by na większe sesje zdjęciowe umawiać się i rezerwować terminy. Wówczas za wynajem pola pobierana jest opłata. Co więcej, można tu nawet spać! Na miejscu dostępny jest bowiem "lawendowy pokój". Jeśli tylko lubicie lawendę, jej zapach i aromat to będziecie zachwyceni! Zresztą niech fotografie też przemówią, zobaczcie czego możecie spodziewać się na miejscu :) 
2. OPACTWO POCYSTERSKIE

Dawny klasztor cystersów to niewątpliwie magnes przyciągający turystów w te rejony i, co tu dużo mówić, jedna z wizytówek całego województwa. Może nie "z pierwszych stron gazet", ale plasująca się dość wysoko w rankingach osób odwiedzających Wielkopolskę. Jest bowiem co podziwiać. To ponoć najstarsze opactwo cysterskie w kraju! Jego początki sięgają XII wieku i roku 1145. Klasztor był siedzibą cystersów aż do III rozbioru Polski, kiedy to dokonano jego kasaty. Od 1921 roku jest to własność salezjanów, a od 1952 siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego.


Na cały kompleks składają się kościół pw. NMP i św. Mikołaja, klasztor i przyklasztorne ogrody. Już z zewnątrz czuje się, że mamy do czynienia z potężnym budynkiem, a po przekroczeniu wrót wejściowych uczucie to potęguje ze zdwojoną siłą. Zwiedzanie klasztornych wnętrz zawsze owiane jest lekką dozą tajemniczości i nie inaczej jest tym razem. Czas nieco się tu zatrzymuje i biegnie swoim rytmem. 


Niewątpliwie wielkie wrażenie robi wnętrze klasztornego kościoła. To tu znajduje się mierząca 38 metrów monumentalna kopuła - dzieło mistrza Pompeo Ferrariego. Spod jego dłuta wyszły również bogate ołtarze oraz konfesjonały. Natomiast zdecydowanie największym skarbem jest znajdujące się nieopodal kapitularza oratorium świętego Jakuba Apostoła. Jest ono datowane na rok 1370 i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków malarstwa gotyckiego, jakie znajduje się na terenie Polski. Wstęp: zwiedzanie klasztoru odbywa się jedynie z przewodnikiem. Od poniedziałku do soboty o godzinie 9.00, 10.30, 12.00, 14.00 i 16.30, a w niedziele i święta o 10.30, 13.30, 16.00 oraz o 17.30.Wielokrotnie na naszych trasach udawało nam się docierać do miejsc całkowicie nieoczywistych i położonych wręcz na uboczach utartych szlaków. Tak było i z Lądem. Co więcej, w te rejony ponownie będziemy wracać, gdyż na odkrycie czeka przecież pobliski Nadwarciański Park Krajobrazowy, w którym jeszcze nie byliśmy. Zatem szykuje się okazja, aby znów skosztować lawendowych lodów! Były naprawdę doskonałe :) 

Do zobaczenia! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII