#ZOSTAŃWDOMU - PODRÓŻNICZE FILMY

Początkowo tak długie przebywanie w domu mogło nam jawić się jako odskocznia od codzienności. Teraz, po kilku tygodniach spędzonych w czterech ścianach, chyba wszystkim zaczyna się nieco nudzić. Generalne porządki zrobione już zapewne kilkukrotnie, książki na półkach też już przeczytane, a pomysłów na domowe obiady nie brakuje nam wszystkim z pewnością na dobre pół roku naprzód. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy przypomnieć Wam, a niektórych być może zachęcić do obejrzenia po raz pierwszy, kilka filmów o tematyce podróżniczej. Zdecydowaliśmy się na TOP 5 pozycji, choć lista mogłaby być o wiele, wiele dłuższa. Zapraszamy :) 

1. "WSZYSTKO ZA ŻYCIE"/ "INTO THE WILD"

Zaczynamy od absolutnie klasycznego filmu jeśli chodzi o kino podróżnicze lub jak kto woli kino przygodowe. I akurat w tym przypadku słowo "przygodowe" nie jest niczym złym, jest jak najbardziej na miejscu. Dlaczego? Otóż obraz ten opowiada o przygodzie, przygodzie jaką jest życie, które można przeżyć tak jak się chciało dotychczas lub całkowicie pójść pod prąd w stosunku do tego co było planowane. Tak właśnie stało się w przypadku głównego bohatera - Chrisa McCandless'a, który grubą kreską odcina to, co zdarzyło się wcześniej od tego co przed nim. Nostalgiczna muzyka, przejmujące krajobrazy, bezkres i dzikość przyrody, to tylko niektóre z epitetów jakie przychodzą na myśl, kiedy wspominamy ten doskonały film. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, to koniecznie powinniście nadrobić zaległości. Uwierzcie! Film obecnie jest dostępny na Netflixie :)
2. "CHOĆ GONI NAS CZAS"/ "THE BUCKET LIST"

Pamiętacie naszą listę podróżniczych marzeń? Podobną mają bohaterowie tego niesamowicie pozytywnego i zabawnego filmu. Możliwe, że właśnie dlatego szczególnie przypadł nam do gustu. Dwóch dojrzałych, lecz chorych mężczyzn wyrusza w podróż dookoła świata w pogoni za swoimi marzeniami. Obraz przeniesie nas na różne kontynenty oraz skłoni do refleksji o przyjaźni i o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Znakomici Morgan Freeman i Jack Nicholson z pewnością podniosą nas na duchu w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii. Polecamy! Tym bardziej, że obecnie jest dostępny na Netflixie ;)  3. "DROGA ŻYCIA"/ THE WAY"

Szlak św. Jakuba, czyli Camino de Santiago to prawdopodobnie najpopularniejsza trasa pielgrzymkowa na całym świecie. Jej metę stanowi Katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii, ale start każdy z pielgrzymów wyznacza sobie samemu. Nie ma jednego, jedynego miejsca skąd można rozpocząć wędrówkę. Co więcej, nie ma również jednego, utartego szlaku jakiego należy się trzymać. Doskonały film "The Way" w reżyserii Emilio Esteveza uświadamia nam, że niekiedy nie sam cel jest istotny (choć w tym wypadku jest on ważny), ale sama droga jest czymś magicznym. Przekonuje się o tym Tom Avery, który ma do wykonania pewną misję. Wie, że "niesie" ze sobą coś ważnego i cennego, ale by dzieło zostało ukończone musi przebyć długą wędrówkę. Właśnie tego uczy ten film - uczy szacunku do drogi, do powolnego zdobywania elementów, które razem pozwolą na uzupełnienie układanki. Warto! 
4. "EVEREST"

Historia, która wydarzyła się naprawdę. Aż trudno w to uwierzyć, ale faktycznie tak było. Film opowiada o prawdziwych losach grup himalaistów w 1996 roku. Rywalizacja, chęć wejścia na szczyt za wszelką cenę i nieoglądanie się za siebie - tych kilka słów w prosty sposób opisuje to, co wydarzyło się wówczas na "Dachu Świata". Kto kiedykolwiek chodził po górach czy wspinał się wie, że do gór trzeba mieć szacunek. Gór się nie zalicza, nie odhacza w notesie. Góry się zdobywa...ale tylko wówczas, gdy one same na to pozwolą. "Everest" to film, który jest doskonale nakręcony. Cechują go świetne zdjęcia, bowiem oprócz efektów specjalnych, są tu i autentyczne obrazy! Mówiąc wprost - oglądając "Everest" można się poczuć jak jeden z członków ekipy wspinaczkowej. Trzeba tylko pamiętać o jedynym, o czymś bardzo istotnym - w górach najważniejsza jest pogoda...

5. "HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE"

Aleksandra Doby chyba nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć odrobinę interesuje się podróżami. Film dokumentalny nie tylko przybliża nam jego postać, ale także przedstawia kulisy przygotowań i podróży przez Atlantyk. Urozmaicony jest między innymi nagraniami z podróży, pogodną muzyką i wypowiedziami bliskich. Zresztą, co tu dużo mówić - Pan Aleksander jest tak pozytywną osobą, że z pewnością nie będziecie się nudzić podczas oglądania produkcji :) Zdajemy sobie sprawę, że filmów o tematyce podróżniczej jest całe mnóstwo, jednak chcieliśmy wybrać dla Was tych kilka, które naszym zdaniem są niezwykle wartościowe i ukazują dążenie do celu, swoisty upór w działaniu i chęć dotarcia do własnej mety. Dodalibyście coś od siebie do naszej listy? Dajcie znać :) 

Źródłem wszystkich plakatów jest: www.filmweb.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII