WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZA ZIELONKA

Będziemy szczerzy - pierwsze półrocze 2020 roku mieliśmy zaplanowane jako czas bardzo intensywny pod kątem podróżniczym. Chcieliśmy odwiedzić zarówno południe jak i północ Europy, gdzie zarezerwowaliśmy już noclegi, a co więcej byliśmy o krok od kupienia biletów lotniczych do południowo-wschodniej Azji. Życie jednak brutalnie te plany zweryfikowało. I to nie tylko nasze plany, ale tak na dobrą sprawę całego świata. Skoro nie można podróżować daleko, to jednak można odkrywać uroki najbliższej okolicy. I w ten oto sposób, w ramach cyklu Wielkopolskie Wędrówki, będziemy zabierać Was na spacery po Parkach Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Na początek ten, który dosłownie zahacza o granice administracyjne Poznania, czyli Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka. Zapraszamy!
Ten założony w drugiej połowie września 1993 roku Park Krajobrazowy należy do najmniejszych w Wielkopolsce. Jego powierzchnia wynosi bowiem jedynie 12 202 ha. Rozmiary te z pewnością ułatwiają przemieszczanie się po nim, gdyż z samego rana można wybrać się na spacer w południowej części Parku, by po kilku godzinach przemieścić się w jego północne lub wschodnie rejony. I rzeczywiście, jadąc od strony Poznania warto zatrzymać się na południu Puszczy Zielonka, by spojrzeć na okolicę z góry. Konkretnie z wieży widokowej na Dziewiczej Górze. Dziewicza Góra to najwyższe wzniesienie Parku Krajobrazowego, liczące 143 metry n.p.m.. To na niej znajduje się wieża widokowa, która początkowo została wzniesiona jako punkt obserwacyjny przeciwpożarowy. Jej wysokość to 40 metrów, a każdy kto chce zobaczyć Puszczę z góry musi pokonać 172 stopnie. Wieża widokowa czynna jest od wtorku do niedzieli, a wejście na nią jest bezpłatne
Puszczę Zielonkę można przemierzać na kilka różnych sposobów. Dobrą propozycją jest z pewnością skorzystanie z gotowych tras w postaci Ścieżek Dydaktycznych. Są to: 
 • Dziewicza Góra (5,5 kilometra długości)
 • Ścieżka imienia Maksymiliana Jackowskiego (1 kilometr długości)
 • Kraina Modrej Przygody (2 kilometry długości)
 • Walory przyrodnicze okolic Kiszkowa (26 kilometrów długości)
 • Zbiorowiska roślinne wokół jeziora Zielonka (3 kilometry długości)
 • Ścieżka imienia Augusta Cieszkowskiego (10,5 kilometra długości)
W Parku wytyczono 4 szlaki piesze (czerwony, niebieski, zielony i żółty), a także łączące - oznaczone na czarno. Co więcej, do dyspozycji jest też gęsta sieć ścieżek rowerowych, a nawet szlak konny zwany Wilczym i Szlak Kajakowy Puszcza Zielonka (od jeziora Stęszewskiego po jezioro Biezdruchowskie). Puszcza Zielonka to tak naprawdę bezkresne leśne przestrzenie. Aż 78% powierzchni stanowią lasy, a co ciekawe jest to jeden z najstarszych drzewostanów w całej Wielkopolsce. Rosną tu bowiem nawet 200-letnie sosny. Spotkać można również gatunki roślin chronionych, takie jak: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów czy storczyki. Absolutnie niezwykłą informacją jest ta, że na terenie Parku Krajobrazowego żyje aż 541 gatunków motyli


Z dużą częścią flory Puszczy Zielonki można zaznajomić się na terenie Arboretum Leśnego we wsi Zielonka. Powstało ono w 1979 roku, gdzie na powierzchni 86 ha zgromadzono ponad 1000 gatunków drzew i krzewów, a także 560 zinwentaryzowanych roślin zielnych. Od 20 kwietnia arboretum jest ponownie czynne codziennie, przez całą dobę

Niedaleko Arboretum, w samym sercu lasu natrafić można z kolei na "Tajemniczy Słup". Hipotez na jego temat jest kilka, ale ta najbardziej prawdopodobna mówi o tym, że jest to słup modrzewiowy, na którym w XVIII wieku tutejsi mieszkańcy ustawili figurę świętego Wawrzyńca. Miał on bowiem strzec ich przed ogniem. Święty mieszkańców od pożarów rzeczywiście chronił, jednak oni sami postanowili przenieść się po latach w inne miejsce. Figura została ponoć zabrana, ale słup stoi w Parku Krajobrazowym po dziś dzień.
Na koniec ciekawostka. Wiecie o tym, że wokół Puszczy Zielonki wytyczono "Szlak kościołów drewnianych"? 12 świątyń leży na terytorium aż 6 wielkopolskich gmin. Kościoły znajdują się w Kicinie, Wierzenicy, Uzarzewie, w Węglewie, Sławnie, Kiszkowie, w Jabłkowie, Raczkowie, Rejowcu, w Długiej Goślinie, w Skokach oraz w Łagiewnikach Kościelnych. Każdy z nich wyróżnia się czymś innym, ale razem tworzą spójną całość, która może być ciekawym pomysłem na weekendową wycieczkę. Odległości między kościółkami nie są zbyt duże, dlatego często szlak promowany jest jako dobra propozycja na wyprawę rowerową. 

Najważniejsze informacje oraz mapę Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka znajdziecie tutaj. 
Wiele razy w czasie naszych podróży podkreślaliśmy, że mimo zamiłowania do dalekich wojaży nie zapominamy też o najbliższej okolicy. Tej, która jednak najczęściej jest traktowana dosyć niszowo i uznawana za mało atrakcyjną. Przecież to wielki błąd! Ten rok pokazuje nam dobitnie, że wystarczy czasami wyjrzeć za róg, by dojrzeć turystyczną perełkę, którą mijamy niekiedy codziennie wcale jej nie zauważając. 

Do zobaczenia! 

Komentarze

 1. Ciekawy artukuł, chętnie się zainspirujemy na spacer z maszą córką (chyba w podobnym wieku jak Wasza). Skąd wyruszaliście i czy są tam trasy na wózek spacerowy? Dziękuję z góry i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo :) jest kilka miejsc, w które można spokojnie dojechać - choćby na parkingi w Zielonce czy pod Dziewiczą Górą. Jeśli chodzi o trasy na wózek, to na szlaki spokojnie wózkiem wjedziecie, to są leśne dróżki więc nie powinno być większych trudności :) Jeśli macie jeszcze pytania, to śmiało - postaramy się odpowiedzieć :) Pozdrawiamy :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII