#ZOSTAŃWDOMU - KSIĄŻKOWE PROPOZYCJE NA NAJBLIŻSZE DNI

Zaplanowane podróże, kupione loty, zarezerwowane hotele. Z całą pewnością nie tylko my jesteśmy w takiej sytuacji. Większość musiała albo anulować w całości swoje plany, albo przełożyć je na bliżej nieokreśloną przyszłość. Skoro więc obowiązuje nas wszystkich (mamy nadzieję, że tak jest) #zostańwdomu to dzisiaj chcemy Wam zaproponować kilka pozycji czytelniczych. Oczywiście są to książki podróżnicze, ale zagłębiając się w poniższy wpis zauważycie, że każda z książek jest inna. Przed Wami zatem podróżnicza piątka na piątkę :)

1. "PODRÓŻUJ LEPIEJ" - ANNA I MARCIN NOWAKOWIE

Gdyby do szkoły wprowadzono przedmiot o nazwie "Podróżowanie" to ta książka z pewnością stanowiłaby świetny podręcznik! Choć dla wielu osób może się wydawać, że treści w niej są banalne, to dla osób początkujących w kwestii samodzielnego podróżowania na pewno bardzo przydatna lektura. Bardzo obszernie wskazuje na co zwrócić uwagę, aby nasz wyjazd przebiegł bezpiecznie i przyjemnie, a także co zrobić by oszczędzić nieco pieniędzy i czasu. Sami czytając tę książkę wielokrotnie myśleliśmy "Uff, nie tylko my tak robimy!". Z drugej jednak strony my również wynieśliśmy z niej sporo cennych wskazówek. Jedynym minusem, lecz z pewnością świadomym w głowach autorów, jest fakt, iż część treści z czasem staje się nieaktualna. Mimo wszystko uważamy, iż jest to bardzo wartościowa lektura dla osób, które stoją przed wyborem "touroperator czy samodzielna organizacja podróży".


2. "BUCKET LIST. 1000 POMYSŁÓW NA PRZYGODY ŻYCIA"

Tak na dobrą sprawę nie jest to ani przewodnik, ani album, ani też książka do przeczytania od deski to deski. To rzeczywiście LISTA MARZEŃ, podróżniczych marzeń do odkrywania przez całe życie! Jeśli ktoś nie ma pomysłu na to co robić gdzieś na drugim końcu świata, to autorzy zrobili to już za niego. Co zatem znajdziemy na kartach tej księgi? Są tu między innymi takie propozycje jak wschód słońca nad Kilimandżaro, zakupy na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym lub lot balonem nad baśniowymi skałami Kapadocji, ale też takie smaczki jak doskonalenie w Alpach umiejętności dojenia krów, wypatrywanie tygrysa bengalskiego w lesie namorzynowym czy nocne łowienie kalmarów. Dodatkowo każdy z 1000 pomysłów został opisany w krótki sposób wraz ze wskazówkami kiedy najlepiej jest go zrealizować oraz posiada długość i szerokość geograficzną danego miejsca. Wszystko to dodatkowo okraszone świetnymi zdjęciami. Bądźmy szczerzy, to luźna propozycja inspiracji podróżniczych, ale ciekawe ile Wy mielibyście na swoich licznikach. Nam udało się kilka uzbierać ;) 


3. "BEDUINKI NA INSTAGRAMIE" - ALEKSANDRA CHROBAK

Czym się różni guszła od nikabu? Kto może pochwalić się rejestracją samochodową "1 Dubai"? Jakie treści powinny się znaleźć w dobrze spisanym kontrakcie ślubnym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w tej książce. Łatwo napisana lektura zdaje się w zasadzie sama czytać. I choć wydawać by się mogło, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to tylko raj na ziemi, Aleksandra Chrobak wyjaśnia, że wcale tak nie jest. Przynajmniej nie dla wszystkich. Autorka tłumaczy choćby zawiłe kwestie damsko-męskie, które stawiają ten powstały ledwie 49 lat temu kraj w zupełnie innym świetle niż tylko w blasku Dubaju, który wielu z Was pewnie już widziało na własne oczy. Po przeczytaniu tej książki być może uda Wam się też zrozumieć "petrodolarowy" świat, który jeszcze pół wieku temu był praktycznie tylko i wyłącznie skąpaną w piekącym słońcu pustynią. Zresztą jak napisała Aleksandra Chrobak na kartach: "Beduińska mentalność i ultranowoczesna zachodnia fasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich ścierają się i często tworzą groteskowe konfiguracje". Czas wreszcie zobaczyć to na żywo :) 

4. "PIESZO I BEZTROSKO. O SZTUCE SPACEROWANIA" - BONNIE SMITH WHITEHOUSE

Książka, a właściwie dziennik pieszych podróży to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają spacery. Pozwala spojrzeć na otaczający nas świat w zupełnie inny sposób. Udowadnia, że dzięki wędrówkom stajemy się znacznie bardziej uważni i kreatywni. Podzielona jest na sześć części - świadomość miejsca, dobre samopoczucie, uwaga, poznawanie świata, zaangażowanie oraz transcendencja. Znajdziemy w niej mnóstwo inspiracji, złotych myśli, ważnych sentencji, ale i zadań! Dokładnie tak, zadań. Co ciekawe, możemy rozpocząć czytanie od którejkolwiek strony. Zawiera mnóstwo miejsca na własne notatki, przemyślenia czy rysunki i nieustannie zachęca do kolejnych spacerów. Pozostaje tylko wziąć ją w rękę i ruszyć w drogę. 


5. "ORIENT EXPRESS. ŚWIAT Z OKIEN NAJSŁYNNIEJSZEGO POCIĄGU" - TORBJØRN FÆRØVIK

Na koniec jeszcze propozycja dla wszystkich miłośników zarówno podróży, historii jak i kolejnictwa. Paryż - Stambuł to jedna z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejsza trasa pociągu na świecie. Pierwsza kolej, wówczas jeszcze stacją końcową był Konstantynopol, wyjechała na tory w 1883 roku. Prawie 130 lat później Norweg Torbjørn Færøvik zabiera nas w ekscytującą, ale nieco dłuższą podróż. Jego trasa wiedzie przez 12 państw, z Londynu aż do Samarkandy. Færøvik rozpisuje się między innymi o romantyzmie Paryża, burzliwej historii Monachium, trudnych czasach Bukaresztu, a także pozwala na wspólne zwiedzanie Stambułu czy Ankary. Karty jego książki uzmysławiają nam też takie fakty jak choćby ciężkie życie w dawnym Baku czy niezwykłość i wręcz niesamowitość Turkmenistanu. Dla miłośników historii zapewne będzie to dobra powtórka materiału, ale każdy kto nie miał styczności z dziejami państw przez które podróżuje autor ma okazję do fascynujących odkryć. Nie jest to łatwa lektura, którą "połknie" się w dwa, trzy wieczory, ale zapewniamy, że warto poświęcić więcej czasu, wsiąść do pociągu i oddać się doskonałej podróży trasą, którą przez ponad 100 lat jechały tysiące pasażerów. 
Jesteśmy też bardzo ciekawi co Wy obecnie czytacie? Dajcie znać koniecznie. Jednak czytanie to tylko jedna z propozycji na najbliższe dni. W ramach #zostańwdomu w kolejnym wpisie obiecujemy następny pomysł dobrego spędzenia czasu w naszych czterech kątach :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII