KRYMINAŁY Z RÓŻNYCH STRON EUROPY

Przyznać się - zdarza Wam się zabrać książkę i iść z nią do parku, na ławkę czy może po prostu posiedzieć i poczytać w ogrodzie? Wiosenne i za chwilę letnie wieczory wręcz zachęcają by sięgnąć po dobrą literaturę na świeżym powietrzu. Na temat książek podróżniczych na blogu pisaliśmy już kilkukrotnie, ale o kryminałach jeszcze ani razu. Zatem niech i one u nas zagoszczą, bo trzeba Wam wiedzieć iż od tego typu literatury absolutnie nie stronimy. Żeby choć jednak jakiś wątek krajoznawczy wpleść do dzisiejszego wpisu wybraliśmy dla Was tytuły z różnych krajów europejskich. Zapraszamy!

"GDZIE JESTEŚ LENO?" - JOANNA OPIAT - BOJARSKA

Na początek propozycja z naszego rodzinnego fyrtla, czyli z Poznania. Właśnie z tego powodu sięgnęliśmy po tę książkę, której akcja dzieje się w samym sercu stolicy Wielkopolski. Dodatkowo porusza ważny, powszechny problem. Młoda dziewczyna wychodzi wieczorem z domu, wybiera się ze znajomymi do klubu, a następnie ślad po niej zanika. Czy nie często o tym słyszymy? Dodatkowo, co niezwykle interesujące, książka "Gdzie jesteś Leno?" ukazała się w zaledwie 2 miesiące po bardzo głośnej sprawie zaginięcia 26-letniej poznanianki i można się w niej doszukać wielu podobieństw. Opiat - Bojarska pisze w taki sposób, że niejako możemy się poczuć jak byśmy sami prowadzili śledztwo. Wartka akcja, doskonale dobrane postaci policjantów kierujących sprawą, a dodatkowo poboczne odkrycia, które być może nigdy nie wyszłyby na jaw gdyby nie zaginięcie Leny Pietrzak. Jeśli chcecie poczuć klimat dobrego poznańskiego kryminału to śmiało - Przemysław Burzyński i Michał Majewski, którzy prowadzą śledztwo już na Was czekają.
"CISZA BIAŁEGO MIASTA" - EVA GARCÍA SÁENZ DE URTURI

W czasach gdy epicentrum kryminałów praktycznie w większości znajduje się w Skandynawii ta propozycja zdaje się tchnąć całkowicie nowego ducha w tę sferę literatury. I to z jakim skutkiem! "Cisza Białego Miasta" to pierwszy tom trylogii, w skład której wejdą jeszcze: "Rytuały Wody" oraz "Władcy Czasu". Kto przeczyta pierwszą powieści nie będzie mógł się doczekać kontynuacji. Naprawdę! Książkę udało nam się odkryć zupełnie przypadkiem, ale takich przypadków niech będzie więcej. Autorka przenosi nas do Kraju Basków, a konkretnie do miasta Vitoria gdzie po dwudziestu latach ponownie dochodzi do drastycznych zbrodni, dziwnym trafem zaskakująco przypominających te z przeszłości. Czy to przypadek? Nic więcej nie możemy Wam powiedzieć, ale jedno musimy: finał - palce lizać! Powieść czyta się autentycznie jednym tchem, a co więcej momentami naprawdę można się przenieść w spalone słońcem uliczki Vitorii i okolic. Spójrzcie też na okładkę - kryje się na niej mała podpowiedź. 
ROBERT GALBRAITH - CAŁA SERIA 

Ze słonecznej Vitorii przenieśmy się teraz do deszczowego Londynu. To tutaj rozgrywa się akcja czterech (jak na razie) tomów serii autorstwa Roberta Galbraitha. Głównym bohaterem jest Cormoran Strike - były żołnierz, który straciwszy nogę w wypadku odnalazł się w nowej roli - prywatnego detektywa. Jeszcze w pierwszym tomie "Wołanie Kukułki" ciężko mu związać koniec z końcem, a przyszłość jego agencji stoi pod dużym znakiem zapytania. Jednak rozgłos zdobyty w czasie pierwszego śledztwa pozwala przyciągnąć klientów, a kolejne książki traktują o coraz to bardziej skomplikowanych sprawach do rozwikłania. Jeśli dodamy do tego atrakcyjną asystentkę detektywa, która szykuje się do własnego ślubu mimo burzliwego związku, to możemy doświadczyć naprawdę ciekawego wątku pobocznego. Sięgając po pierwszą z serii na pewno zaczytacie się w kolejnych pozycjach, a warto wiedzieć, że autorka przewidziała ich łącznie siedem. Chwila... Robert Galbraith to autorka? To nie błąd! Tak naprawdę to pseudonim J.K. Rowling!!! 
CAMILLA LÄCKBERG - CAŁA SERIA

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tytułów ze Szwecji, w której ostatnio kryminały pisane są na potęgę. Jedne lepsze, inne gorsze, ale ta seria jest naprawdę znakomita. Właściwie należałoby powiedzieć saga, bo to aż 10 książek opowiadających o życiu i wydarzeniach bohaterów zamieszkujących szwedzkie miasteczko Fjällbacka. Wybrać jeden tytuł? Niemożliwe. Każdy jest świetny. Każdy jest co ważne inny, ale wszystkie mają wspólny mianownik - nie można się przy nich nudzić. Książki Camilli Läckberg mają to do siebie, że oprócz głównego wątku (zbrodni i toczącego się wokół niej śledztwa) autorka potrafi opisać zwykłe życie mieszkańców. Wpleść wątki osobiste do powieści, a jak sama często wspomina niektóre z wydarzeń przełożyła na strony wprost ze swojego życia. To wielka odwaga i zarazem ogromny plus. Saga Camilii Läckberg broni się pod każdym względem, ale niestety na 10 książce - "Czarownicy" prawdopodobnie już bezpowrotnie się zakończyła. Autorka rozpoczęła już bowiem nową serię, której pierwsza książka nosi tytuł "Złota Klatka". Choć jeszcze nieprzeczytana leży na półce i czeka na swoją kolej. 
"SYN" - JO NESBØ

Na koniec jeszcze jedna propozycja z północy naszego kontynentu. Tym razem Norwegia i słynny Jo Nesbø. Wydawać się może, że powinniśmy wybrać jakąkolwiek powieść z cyklu o Harrym Hole, ale zdecydowaliśmy się na inną pozycję. "Syn" to niewątpliwie dobra książka dla tych, którzy chcą zapoznać się z twórczością Nesbø, ale niekoniecznie od razu chcieliby wikłać się w szpony długiej serii. Konkretny więzienny klimat, niesłuszne oskarżenia, a także podejrzewany o molestowanie kapelan zakładu karnego - to motywy przewodnie książki, która jak nie trudno się domyślić długo będzie przed Wami coś ukrywać. Niby wszystko się zgadza, ale... Jednak skoro jej autorem jest ekonomista, pracujący wcześniej jako dziennikarz i makler giełdowy, a dodatkowo muzyk rockowy - to musi odpalić! Kończąc wpis "książkowy" tradycyjnie chcemy się dowiedzieć co Wy aktualnie czytacie. Może macie też swoje ulubione tytuły kryminalne? Dajcie znać i podzielcie się z nami Waszą opinią.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII