KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

Dlaczego dzisiaj będzie o książkach? Odpowiedź jest bardzo prosta - 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. To właśnie to święto zainspirowało nas, by zaprezentować Wam to, co ostatnio przeczytaliśmy. Może nawet powstanie taka mała seria i co jakiś czas pojawi się post z kilkoma książkami, które warto przeczytać. Zapraszamy! 
1. SERIA PODRÓŻNICZA BUSEM PRZEZ ŚWIAT

Jeśli nie znacie książek Karola Lewandowskiego z projektu Busem Przez Świat, to koniecznie musicie nadrobić zaległości. Do tej pory wydane zostały trzy książki dotyczące podróży przez Europę, Stany Zjednoczone i Australię, ale już niedługo pojawi się czwarta część, tym razem opowiadająca o wyprawie do Kanady i na Alaskę. Książki są napisane z humorem, ale bardzo rzetelnie. Posiadają wiele przydatnych informacji, a co najważniejsze już w trakcie czytania chce się rzucić wszystko i ruszyć w podróż. To również kapitalne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy chcą zwiedzać świat za niewielkie pieniądze. Wyznacznikiem Busem Przez Świat jest podróżowanie za około 8 $ dziennie. Z niecierpliwością czekamy na czwartą część! 
2. "NA OCEANIE NIE MA CISZY" - DOMINIK SZCZEPAŃSKI

Aleksandra Doby chyba nikomu, kto choć trochę interesuje się podróżami, nie trzeba przedstawiać. Człowiek, który jako pierwszy w historii przepłynął Atlantyk kajakiem, wyłącznie dzięki sile swoich mięśni, a w dodatku zrobił to trzykrotnie, mówi o sobie, że jest jedynie turystą. Książka zdradza ciekawe szczegóły z życia oraz pierwszych dwóch wypraw podróżnika. Jesteście ciekawi jakie rzeczy Olo zabrał ze sobą w podróż przez Ocean Atlantycki? Jakie zwierzęta spotykał po drodze i czy musiał radzić sobie z rekinami? Gdzie spał i jak się mył? Co robił kiedy najważniejszy sprzęt przestawał działać? A może chcecie poznać historię, w której został wielokrotnie napadnięty podczas podróży przez Amazonkę? Przeciwności losu, które spotykał na swojej drodze wzbudzają niesamowity szacunek do człowieka, który tyle przetrwał, a jednocześnie jest jedną z najbardziej pozytywnych osób, jakie dane nam było poznać osobiście. Książkę śmiało można nazwać motywacyjną – bo czytając ją, człowiek nabiera odwagi by realizować swoje marzenia. Olek – dla nas jesteś bohaterem. 
3. "SZEPTY KAMIENI" - BERENIKA LENARD I PIOTR MIKOŁAJCZAK

Tę książkę można podsumować jednym prostym zdaniem. Jest ona tak niezwykła jak cała Islandia. Nie znajdziemy w niej atrakcji turystycznych i najchętniej odwiedzanych szlaków. "Szepty kamieni" to książka ukazująca nieznane fakty dotyczące wyspy. Autorzy zabierają nas w podróż przez najbardziej opuszczone miejsca Islandii, o których istnieniu chyba nawet mało kto wie. Przykłady? Proszę bardzo, choćby opuszczona przetwórnia śledzi w Djúpavíku czy archipelag Vestmannaeyjar z wyspami Surtsey, Elliðaey i Heimaey, nazywanymi przez autorów kolejno: fascynacją, ucieczką i żywiołem. No cóż, jak się okazuje, żeby poznać dobrze Islandię, trzeba po prostu tam zamieszkać. 
4. "ETAT W CHMURACH" - TERESA GRZYWOCZ

Jeśli interesuje Was życie w przestworzach, to zdecydowanie jest to książka dla Was. "Etat w chmurach" przedstawia zawód stewardessy całkowicie od podszewki. Egzaminy wstępne, grafik lotów, nieprzewidziane sytuacje czy specjalne dyżury - to tylko niektóre z aspektów poruszonych w tej książce. Na podstawie doświadczeń w arabskich liniach lotniczych autorka opowiada wiele ciekawostek dotyczących różnych krajów czy narodowości. Dowiemy się na przykład: na lotach do jakiego kraju pasażerowie są zdyscyplinowani, na których wszystkich boli głowa, a stewardessy noszą w fartuchach tabletki przeciwbólowe, a także podczas których rejsów przeważają bogaci emeryci i jakim pasażerom podaje się na pokładzie Campari. A może zastanawialiście się co robi załoga kiedy pasażerowie śpią, albo kiedy na pokładzie nie ma zbyt wielu osób? Zawód stewardessy wiąże się również z podróżowaniem, a więc w książce nie zabraknie opowieści z pobytów w różnych krajach. Wszystkiego dowiecie się czytając tę napisaną przyjemnym i prostym językiem książkę. Fascynująca tematyka oraz krótkie rozdziały powodują, iż czyta się ją jednym tchem i niesamowicie pozytywną energią.
5. "PORWANE" - WOLFGANG BAUER

Sambisa to las w północno-wschodniej Nigerii, który niegdyś był parkiem narodowym, a dziś jest jednym z najbardziej przerażających miejsc w całym kraju. To właśnie tam Boko Haram, czyli nigeryjska organizacja terrorystyczna, która przysięgła wierność Państwu Islamskiemu, porwała i przetrzymywała uprowadzone kobiety, a w tym ponad 200 dziewczyn porwanych ze szkoły w miejscowości Chibok. Większość kobiet zmuszano, aby patrzyły na śmierć swoich ukochanych mężów, a następnie wydawano na mąż za członków sekty, którym później miały rodzić dzieci - kolejnych, najmłodszych bojowników. Do akcji #BringBackOurGirls, której celem było uwolnienie dziewcząt przyłączyła się sama Michelle Obama. Niemiecki dziennikarz odnalazł kilka kobiet i na podstawie ich opowieści napisał poruszający reportaż, po przeczytaniu którego aż chce się wykrzyknąć: "Jak dobrze, że urodziłam/urodziłem się w Polsce!". To historia wielu kobiet, które musiały przeżyć i którym udało się uciec, a mimo to teraz wcale nie mają o wiele lepszego życia.


Ten wpis jest pierwszym, ale na pewno nie ostatnim, dotyczącym książek jakie czytamy, a to dlatego, że jesteśmy książkoholikami. Co jakiś czas będziemy tu wrzucać propozycje i opisy tego, co wpadło w nasze ręce. W większości będą one dotyczyć tematyki podróżniczej, choć przyznamy szczerze, że lubimy także inne gatunki. Jeśli więc będziecie chcieli post z krótkimi recenzjami "niepodróżniczych" książek dajcie znać! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII