TOP 5 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W HELSINKACH
Jednym z naszych podróżniczych marzeń, o których pisaliśmy TUTAJ, jest odwiedzenie wszystkich stolic europejskich. Jako, że po raz pierwszy zawitaliśmy ostatnio do Finlandii nie mogliśmy oczywiście ominąć Helsinek. To bardzo zwarta stolica, którą można w zasadzie obejść na piechotę. My jednak zapuściliśmy się nieco dalej. Zapraszamy Was na TOP 5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Helsinkach.
1. TWIERDZA SUOMENLINNA
Suomenlinna to jedna z największych fortec morskich na świecie. Składa się z sześciu wysp o łącznej powierzchni prawie 1 kilometra kwadratowego. Jej budowa rozpoczęła się w 1748 roku i trwała przez 40 lat. Początkowo nosiła nazwę Sveaborg, czyli Twierdza Szwecji. Zmieniono ją dopiero w 1918 roku, po zdobyciu przez Finlandię niepodległości. Najpierw, w czasie wojny domowej, trzymano tutaj jeńców, ale od 1919 do 1973 roku pełniła funkcję garnizonu wojskowego. Następnie, w 1991 roku, Twierdza Finlandii została wpisana na listę UNESCO. Wstęp na wyspę jest bezpłatny, ale w poszczególnych muzeach na jej terenie obowiązują już bilety. Na Suomenlinnę można dostać się jedynie drogą morską. Promy odpływają z placu Targowego - Kauppatori - w zasadzie przez cały dzień. Bilet na statek kosztuje 5 € w obie strony od osoby, a rejs trwa kilkanaście minut. Już podróż promem jest przygodą samą w sobie, a przy okazji umożliwia nam zobaczenie stolicy od strony wody.
2. KATEDRA
Katedra luterańska, czyli Tuomiokirkko jest w zasadzie symbolem Helsinek, a dzięki znakomitemu położeniu widać ją praktycznie z każdego miejsca. Jej budowa rozpoczęła się w 1830 roku i trwała prawie 22 lata, ale oficjalny status katedry kościół otrzymał dopiero w 1959 roku. Z zewnętrznym bogactwem kontrastuje bardzo skromne, wręcz puste wnętrze świątyni. Do katedry prowadzą schody, które są jednym z ulubionych miejsc spotkań, a przy okazji to tutaj organizowany jest miejski Sylwester. To dobra lokalizacja, żeby na chwilę usiąść i poobserwować mieszkańców. Przed kościołem rozciąga się plac Senacki, na środku którego od 1894 roku stoi pomnik cara Aleksandra II, trzeciego z pięciu rosyjskich carów noszących również tytuł wielkich książąt Finlandii.
3. KOŚCIÓŁ W SKALE
To jedna z najciekawszych atrakcji w całych Helsinkach. Kościół Temppeliaukion powstał w latach 1968 - 1969. Jest on dosłownie wykuty w skale, którą wydrążono od środka i przykryto miedzianą kopułą. Z zewnątrz nic specjalnego i pewnie wiele osób nawet go nie zauważa. Jednak wnętrze, a konkretnie jego akustyka robią wrażenie. To właśnie ona, podobno bliska ideału, jest chyba największą zaletą świątyni i przyciąga na koncerty wielu artystów. Temppeliaukion mieści się przy Lutherinkatu 3. Wstęp do kościoła kosztuje 3 € od osoby.
4. POMNIK SIBELIUSA
Jeśli macie nieco więcej czasu warto oddalić się kawałek od ścisłego centrum i wybrać się na spacer do Parku Sibeliusa. To właśnie w nim znajduje się pomnik Passio Misicae, poświęcony temu fińskiemu kompozytorowi. Dzieło przypomina gigantyczne organy. Z powstaniem pomnika wiąże się ciekawa historia. Jego twórczyni, Eila Hiltunen, przez kilka lat własnoręcznie spawała stalowe rury o wadze aż 24 ton, co przypłaciła ciężką chorobą płuc. Pomnik został odsłonięty w 1967 roku, w 10 rocznicę śmierci Jeana Sibeliusa. Kilka lat później obok organów stanął nieco mniejszy pomnik, przedstawiający twarz kompozytora.
5. PARK NARODOWY NUUKSIO
Na koniec proponujemy Wam wypad za miasto. Jeśli lubicie kontakt z naturą, to wycieczka do Parku Narodowego Nuuksio będzie strzałem w dziesiątkę. Został on utworzony stosunkowo niedawno, bo w 1994 roku. Wcześniej obszar ten był częściowo użytkowany przemysłowo. Obecnie zajmuje powierzchnię około 45 kilometrów kwadratowych, a jego krajobraz to przede wszystkim lasy i jeziora. Zimą akweny pokrywa gruba warstwa lodu, po której można bez obaw chodzić. Nuuksio to miejsce, gdzie warto zatrzymać się choćby na kilka chwil. Można tu całkowicie zapomnieć o otaczającym nas świecie i rozkoszować się pięknem natury, co umożliwiają nam liczne szlaki i campingi. Do Parku Narodowego Nuuksio bez większych trudności można dotrzeć komunikacją podmiejską z Helsinek. Wstęp na teren parku jest darmowy.
W czasie naszego krótkiego, ale bardzo intensywnego wyjazdu do południowej części Finlandii na Helsinki przeznaczyliśmy prawie półtora dnia. To w zupełności wystarczy, żeby nieśpiesznym krokiem pokręcić się po mieście i poczuć jego klimat. Jeśli jednak chcecie wyskoczyć gdzieś dalej lub zwiedzić muzea, warto wówczas zarezerwować jeden dzień więcej. Z Finlandią zaprzyjaźniliśmy się dosyć szybko i na pewno jeszcze tam wrócimy. Tym razem będzie to z pewnością podróż na północ kraju.
Komentarze
Prześlij komentarz