TOP 5 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W SALZBURGU

Salzburg to podobno jedno z najbardziej lubianych miast całej Austrii. Będąc w okolicach po prostu nie wypada tu nie zajrzeć. My spędziliśmy w Salzburgu jeden dzień i teraz już wiemy, że nie pozwoli to na wnikliwe zwiedzenie miasta, ale zdecydowanie wystarczy by poczuć jego klimat. Wybraliśmy dla Was 5 rzeczy, które zdecydowanie trzeba zrobić odwiedzając Salzburg.1. ZOBACZ SALZBURG Z GÓRY

W obrębie miasta znajdują się trzy wzgórza: Mönchsberg, Festungsberg i Kapuzinerberg. To właśnie z nich najlepiej prezentuje się panorama centrum Salzburga. Jako, że twierdza Festung Hohensalzburg jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, my zdecydowaliśmy się wybrać taki punkt, z którego będzie ona widoczna. Wybór padł na taras przed Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum der Moderne). Można tu dotrzeć albo ścieżkami z centrum, albo wjechać windą. Koszt przejazdu w jedną i drugą stronę wynosi niecałe 4 .

2. SPRÓBUJ MOZARTKUGEL POD DOMEM KOMPOZYTORA

Wiecie, że właśnie w Salzburgu 27 stycznia 1756 roku urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart? Jego ducha można tu poczuć dosłownie na każdym kroku. W sklepikach rozbrzmiewa jego muzyka, a turyści robią sobie z nim zdjęcia pod pomnikiem na Mozartplatz. Dodatkowo nieodłącznym elementem pobytu w Salzburgu jest degustacja Mozartkugel. To mała czekoladka w kształcie kulki, w środku której znajdziemy zielony marcepan oraz nugat. Naszym zdaniem te słodkości najlepiej smakują przed domem kompozytora przy Getreidegasse 9. 


3. POCZUJ KLIMAT KATEDRALNEJ KRYPTY

Według nas Salzburg jest zdecydowanie "miastem kościołów". Ze wszystkich odwiedzonych wybraliśmy jednak świątynię w centralnym punkcie Starego Miasta czyli Katedrę (Dom). To tutaj został ochrzczony Mozart. Kiedy zeszliśmy do krypty znaleźliśmy się w ciemnym pomieszczeniu, w którym panowała dziwna atmosfera. Dookoła nas pojawiło się wiele cieni w kształcie między innymi czaszek i stworzeń. Były to figurki z blachy, a teatr cienia ma symbolizować tematykę przemijania. W centralnym punkcie krypty znajdują się pozostałości dawnego kościoła, a wokół również grobowce arcybiskupów. 4. WYPIJ KAWĘ W CAFÉ TOMASELLI

Jeśli chcemy spróbować kawy w tym samym miejscu, w którym pił ją Wolfgang Amadeusz Mozart musimy skierować swoje kroki do Café Tomaselli. Założona oficjalnie w 1703 roku jest prawdopodobnie najdłużej działającą kawiarnią w całej Europie Zachodniej. Menu może nas tutaj przyprawić wręcz o zawrót głowy. Do wyboru są nie tylko czarne i białe, a różnią się nawet ilością dodanej bitej śmietany. Każda, zgodnie z austriacką kulturą picia kawy, podana ze szklanką wody. My zdecydowaliśmy na dużą kawę - 5,50 €. Warto dodać też ciekawostkę. Austriacy wypijają około 221 litrów kawy rocznie na osobę, co daje im czołowe miejsce wśród wszystkich europejskich nacji. 


5. ZATRAĆ SIĘ W WĄSKICH ULICZKACH STAREGO MIASTA

Klimat Salzburga najlepiej poczuć wędrując wąskimi uliczkami Starówki, która wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żywa atmosfera przejawia się tu na każdym kroku. Na spacer wybierzcie się nie tylko ulicą Getreidegasse, ale zajrzyjcie też na liczne place. Polecamy Wam plac katedralny (Domplatz), plac Mozarta (Mozartplatz), plac biskupi (Residentplatz) czy plac uniwersytecki (Universitätsplatz), na którym odbywa się targ z lokalnym jedzeniem. 


Mimo, że byliśmy w Salzburgu tylko jeden dzień już teraz wiemy, że będąc niedaleko ponownie wybierzemy się na spotkanie z Mozartem. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII