BERGAMO - SPACER PO MIEŚCIE

Z czym Wam się kojarzy Bergamo? Pierwsze skojarzenie to rzecz jasna lotnisko, które niejako stanowi tak zwaną "bramę do Mediolanu". Kibice piłki nożnej z kolei z pewnością wskażą na Atalantę - miejscowy klub Serie A, od kilku lat mieszający w czołówce ligi, mający również na koncie występy w Lidze Mistrzów. Nam jednak Bergamo kojarzyć się będzie z niezwykłym klimatem wąskich, przeuroczych uliczek, z wieloma punktami widokowymi, a przede wszystkim z położeniem u podnóży Alp i prześliczną starówką. Czy trzeba większej rekomendacji? Jeśli już się przekonaliście, to zapraszamy Was na wspólny spacer. Będą schody, dwie kolejki i przepyszne pizze :) 


Zwiedzanie Bergamo rozpoczniecie w Città Bassa, czyli tak zwanym Dolnym Mieście. Tutaj dojeżdżają pociągi oraz autobusy, tutaj pracują mieszkańcy, jest duży ruch i większy tłok. Jednakże jeśli po wyjściu z dworca skierujecie się na wprost i zaczniecie podążać szeroką Viale Papa Giovanni XXIII to w oddali, na wzgórzu, ujrzycie starówkę Bergamo - Città Alta. Kwadrans spaceru i już jesteście przed dolną stacją kolejki Funicolare, która zawiezie Was na górę. Została ona zbudowana w 1887 roku, a długość jej trasy to 240 metrów, z kolei przewyższenie to aż 85 metrów. Podróż trwa mniej więcej 3 minuty, a przyjemność ta kosztuje 1,70€ od osoby. Dzieci do wysokości 1 metra nie płacą.
  


Po opuszczeniu kolejki znajdziecie się na Piazza Mercato delle Scarpe, w samym sercu Città Alta. Idźcie prosto, w Via Gombito. Spacerujcie jednakże powoli, niespiesznie, dzięki temu z pewnością nie ominiecie dobrze skrywających się zakamarków Bergamo. Warto zaglądać w boczne uliczki, zachodzić na podwórka, bowiem to tam czają się poukrywane skarby - fotogeniczne zaułki aż się proszą by je odkryć i ujrzeć na własne oczy. 
  Po kilku niespiesznych minutach wejdziecie na główny plac Górnego Miasta, czyli na Piazza Vecchia. To właśnie tutaj powstaje większość zdjęć do folderów reklamujących Bergamo. Widok na ośmiokątną Fontannę Contarini, z wieżą Torre Civica na drugim planie, to znak rozpoznawczy Città Alta. Sam plac powstał w XV wieku. Jego chlubą jest niewątpliwie Palazzo della Ragione, czyli jeden z najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Jego początki datuje się na rok 1199.  A teraz chodźcie na wieżę. Zobaczymy sobie Bergamo z góry.
 Torre Civica, czyli Miejska Wieża, zwana też Campanone to wizytówka Bergamo. Wybudowano ją w XII wieku, a jej wysokość to prawie 53 metry. Jej losy od początku istnienia były dość zawiłe. Początkowo służyła jako dom, następnie znajdowało się w niej więzienie, później pełniła funkcję dzwonnicy, by wreszcie stać się wieżą zegarową. Przyznacie, że całkiem sporo się w niej działo. Obecnie Torre Civica jest bardzo łatwo dostępnym punktem widokowym. Na jej szczyt można wjechać windą lub dojść pieszo po 230 schodach. U góry znajduje się największy dzwon w Lombardii! By usłyszeć jego dźwięk trzeba przyjść tu punktualnie o godzinie 22:00. Wstęp: 5€ (bilet normalny), dzieci do 10 roku życia bezpłatnie.
 Kolejny z magnesów przyciągających turystów do Bergamo to Bazylika Santa Maria Maggiore. Budowę świątyni rozpoczęto już w XII stuleciu, jednakże wszystkie prace ukończono dopiero po 500-set latach! Już sam wygląd zewnętrzny zwiastuje, iż mamy do czynienia z naprawdę istotnym zabytkiem. Natomiast po wejściu do środka dostajemy na talerzu danie główne. Tak bogatego, barokowego wnętrza ze świecą można szukać w północnej części Italii. Większość ścian i filarów pokryto tapiseriami, czyli tkaninami dekoracyjnymi naśladującymi obrazy. Ich autorami są zarówno artyści flamandzcy, jak i florenccy. Tuż przy północnym wejściu zwróćcie uwagę na oryginalne freski z XIV wieku, przedstawiające żywot św. Eligiusza oraz Ostatnią Wieczerzę. Wstęp: 5€.
 
Po wyjściu z Bazyliki skierujcie swoje kroki na prawo, do... kolejnego kościoła. To Cattedrale di Sant’Alessandro Martire, czyli Duomo - katedra w Bergamo. Choć wnętrze jest zarówno bogate, jak i pięknie, to nie może równać się przepychem ze świątynną sąsiadką. Katedra zbudowana została na miejscu, gdzie wcześniej wznosił się Kościół św. Wincentego. Wewnątrz warto z pewnością zwrócić uwagę na Kaplicę św. Jana XXIII. Znajdują się w niej relikwie papieża pochodzącego z wioski nieopodal: trumna, w której było złożone jego ciało, tiara (złote nakrycie głowy)  i inne przedmioty używane przez świętego.Dosłownie naprzeciw katedry znajduje się baptysterium. Budynek powstał w 1340 roku na planie ośmioboku. Co ciekawe, na każdej z ośmiu ścian znajduje się osiem kolumn, a na kopule osiem postaci, symbolizujących: wiarę, nadzieję, miłosierdzie, męstwo, sprawiedliwość, roztropność, wstrzemięźliwość i cierpliwość. Żeby było jeszcze ciekawiej, baptysterium na przełomie wieków rozebrano i dwukrotnie zbudowano na nowo dokładnie z tych samych elementów. W obecnym miejscu stoi niezmiennie od końca XIX wieku, a dokładnie od roku 1899.


Skoro było coś dla ducha, to teraz koniecznie czas na coś dla ciała. Pizzeria Il Fornaio na Via Bartolomeo Colleoni to miejsce, którego nie możecie przegapić. Zresztą, co tu dużo mówić i pisać. Wystarczy, że staniecie przed oknem lokalu i zobaczycie suto zastawioną ladę z najróżniejszymi pizzami, które obsługa tnie na kawałki nożyczkami. Nie ma szans żebyście nie weszli do środka! Pizza smakuje doskonale. Polecamy, polecamy i jeszcze raz polecamy ;)
 

Idąc cały czas Via Bartolomeo Colleoni i mijając Piazza della Cittadella dotrzecie do drugiej kolejki. Tak, to nie pomyłka. W Bergamo można wjechać jeszcze wyżej, konkretnie na wzgórze San Vigilio. Tym razem 630 metrów długości i 90 metrów przewyższenia. Co dalej? Wychodzicie z kolejki, skręcacie w prawo i po wybrukowanej alejce kierujcie się w stronę Castello San Vigilio. To najwyżej położony punkt w Bergamo, znajdujący się na wysokości 496 metrów n.p.m.. To stąd zobaczycie najpiękniejszą panoramę miasta. Stąd dostrzeżecie okoliczne wioski, wzgórza i majaczące na horyzoncie ośnieżone szczyty Alp! Jest tu po prostu pięknie. Sam zamek - Castello San Vigilio w przeszłości odgrywał istotną rolę strategiczną, dzisiaj pozostały po nim zaledwie cztery baszty obronne.


Wracając z San Vigilio nie wchodźcie od razu na starówkę, zboczcie nieco z utartej ścieżki w Viale delle Mura. To ulica ciągnąca się wzdłuż zabytkowych, weneckich murów obronnych Bergamo, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Licząc sobie ponad 6 kilometrów długości otaczają dookoła całe Città Alta. Mury wzniesiono w XVI wieku, za czasów panowania na tych ziemiach Republiki Weneckiej. Dzisiaj stanowią niejako namiastkę miejskiego parku. Ile czasu zajmie Wam spacer wzdłuż murów? Zadecydujcie sami, możecie obejść je dookoła, albo ponownie skierować się do wnętrza Górnego Miasta. Każda decyzja będzie doskonała :)
 


MAPA ATRAKCJI:
 
Bergamo jest całkiem sporym miastem, jednakże jego zabytkowe centrum - Città Alta spokojnie można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Oczywiście, można tu zostać i na dłużej, poczuć się jak miejscowi oraz do woli korzystać z uroków tutejszych kawiarni i restauracji. Tutejsze pizze bowiem (jak mogliście przeczytać powyżej) są obłędne. Tradycyjnie, by ułatwić Wam poruszanie się po mieście zostawiamy mapkę z zaznaczonymi na niej wszystkimi opisanymi przez nas punktami i atrakcjami. Korzystajcie do woli :)


O Bergamo słyszeliśmy naprawdę sporo. I to samych pochlebnych opinii. Teraz możemy z ręką na sercu przyznać, że nie były one ani trochę przesadzone. Miasto jest przeurocze, z tysiącem zakamarków, zaułków, po prostu nic tylko się w nim "zgubić". Porównywać z Mediolanem go nie można, ale jeśli mielibyśmy wskazać, do którego z tych miast wrócimy chętniej, to odpowiedź już znacie ;) Oj Bergamo, jesteśmy zauroczeni.

Do zobaczenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII