KSIĄŻKI KRAJOZNAWCZE DLA DZIECI

Choć Marysia ma dopiero niecałe 4 lata, pochwalić się może całkiem sporą domową biblioteczką. Staramy się, by była w niej zachowana różnorodność, by książki niosły za sobą jakąś wartość, zatem nie mogło zabraknąć w niej także pozycji przyrodniczych i krajoznawczych. Niemal od urodzenia, praktycznie codziennie, spędzamy około 2 godzin na czytaniu książek. Dziś pokażemy Wam kilka Mery i naszych ulubionych. Znajdziecie tutaj zarówno te dla maluchów jak i dla nieco starszych dzieci. Zapraszamy!1. "ŻUBR POMPIK" - TOMASZ SAMOJLIK

Jeśli biolog oraz badacz Puszczy Białowieskiej pragnie przekazać swoim własnym dzieciom w przystępny sposób wiedzę na temat przyrody i wymyśla młodego, ciekawskiego żubra, a następnie opowiada o nim swoim pociechom do snu to nie trzeba żadnej innej recenzji. Warto także zwrócić uwagę, że Tomasz Samojlik nie tylko pisze, ale także ilustruje! Żubr Pompik - to nasz ulubiony bohater bajek dla dzieci. W zasadzie nie polecamy tu ani jednej książki, ani nawet serii tylko wszystkie wydane opowiadania. W cyklu "Wyprawy" żubrza rodzina z wielkim poczuciem humoru udaje się na wycieczkę do wszystkich parków narodowych w Polsce, z kolei "Odkrycia" tłumaczą wiele przyrodniczych zjawisk, pory roku poznamy także w serii czterotomowej, a jeśli nadal Wam będzie mało to można sięgnąć po książeczkę z okienkami. Dla nas jako rodziców ważne jest, że każde opowiadanie niesie za sobą jakieś przesłanie i uczy szacunku do natury. A jeśli dodać do tego, że praktycznie za każdym razem Marysia "pęka ze śmiechu" to już nie trzeba więcej pisać na ich temat. Poza tym, uwielbiamy parki narodowe, i jeśli nas obserwujecie od dłuższego czasu to wiecie, że pragniemy odwiedzić wszystkie w naszym kraju, oczywiście z Pompikiem pod ręką ;) 
2. "ZAKĄTKI, CZYLI KTO TU MIESZKA" - MICHALINA ROLNIK

Fantastyczna pozycja dla najmłodszych, która w przejrzysty sposób pokazuje, że wszyscy się nieco od siebie różnimy w zależności od naszego zakątka świata. Znajdziemy tu 20 różnych, charakterystycznych domów oraz ich mieszkańców w tradycyjnych strojach, a także dowiemy się jak mają na imię. Książka ma znikomą ilość tekstu, więc dzieci same mogą ją przeglądać i wyłapywać różnice w kolorze skóry, oczu, włosów, w nakryciu głowy, kształcie domu czy też dachu. Oprócz europejskich krajów, przyjrzeć się można także tym bardziej odległym, jak np. Indonezja, Algieria, Etiopia, Chile, a nawet Grenlandia. Jesteśmy pewni, że każdy maluch z ciekawością i zapałem będzie chciał poznać dzieci z różnych zakątków naszej planety. 
3. "TO SĄ DOMY ŚWIATA" - MARIA SZARF

"To są domy świata" to dla nas wspaniałe rozwinięcie "Zakątków", o których pisaliśmy powyżej. Płynne przejście do wnętrz na różnych kontynentach. Książka ta pokazuje nam nie tylko różnice między krajami, ale także między poszczególnymi miastami w obrębie danego państwa. Tym razem, wraz z Mają, Emilem oraz ich kotem, zaproszeni jesteśmy do środka niemal 30 domów i możemy się przyjrzeć poszczególnym pomieszczeniom. Z zabawnych dialogów dowiemy się między innymi: dlaczego w Norwegii nie ma płotów, dlaczego w Grecji nie należy spłukiwać papieru toaletowego, co to są azulejos, w której części jurty mongolskiej śpią kobiety, a w której mężczyźni i wiele więcej ciekawostek np. tradycyjne potrawy oraz napoje z różnych krajów. Ponadto, znajdziemy tu również zadania, które sprawdzą spostrzegawczość naszych dzieci. Przyznać musimy, że wszyscy zachwyceni jesteśmy tą książką, naprawdę jest fantastyczna!
4. "PAMIĘTNIKI FENKA. KAMPEREM PRZEZ POLSKĘ" - ANNA JURCZYŃSKA

Fenek to przyjazny i uśmiechnięty lisek, który jak każdy przedszkolak zmaga się z wieloma emocjami, trudnościami i przeżywa niesamowite przygody, które opisane zostały w kilkudziesięciu książeczkach. Seria "Kamperem przez Polskę", choć ma znacznie więcej tekstu niż pozostałe publikacje, jest bardzo lubiana przez naszą niemal 4-letnią Marysię. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż każda z części opisuje wiele rzeczywistych miejsc w naszym kraju, a kilka z nich Mery już miała okazję zwiedzić. Ciekawe, często zabawne, a czasem i niebezpieczne historie opisywane są w formie pamiętników, wzbogacone o ilustracje prezentujące zwiedzane miejsca. Każda część prezentuje kilka różnorodnych lokalizacji, zatem warto zerknąć i wybrać tę, w której opisane zostały atrakcje najbliższe naszym sercom. Świetna, edukacyjna pozycja, która z pewnością zachęci do wyruszenia po własne przygody!
5. "ROK W GÓRACH" - MAŁGOSIA PIĄTKOWSKA

W naszym zestawieniu musiała się także znaleźć jakaś wyszukiwanka. Zgodnie zdecydowaliśmy, że będzie to "Rok w górach". Przede wszystkim wyszukiwanki to książki, które uczą koncentracji, skupienia uwagi, rozwijają spostrzegawczość oraz słownictwo, a jednocześnie są świetną zabawą dla malucha. Poza pierwszą stroną, gdzie opisane są zwierzęta, które spotkać można wewnątrz, nie znajdziemy tutaj tekstu. W zamian za to zobaczymy co dzieje się w górach o każdej porze roku, miesiąc po miesiącu, a ilustracje są po prostu przepiękne. Przyznać musimy, że Marysia od dawna bardzo chętnie sięga po tę książkę i samodzielnie wybiera zwierzę, którego będzie szukała na każdej stronie. Jak się domyślacie, podczas naszych wycieczek w celu zdobywania Korony Gór Polski nie mogło jej zabraknąć! Czytanie jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Mery, widząc nas z książkami, sama często bawi się w "czytanie". Opowiada nam co widzi na obrazkach, pyta o litery, a jednocześnie wzbogaca swoje słownictwo, rozwija koncentrację, spostrzegawczość i wyobraźnię. Wierzymy, że to zaprocentuje w przyszłości i mamy nadzieję, że tak jak my będzie lubiła książki, a podczas wspólnych podróży będziemy mogli wszyscy razem usiąść i poczytać. A może Wy polecicie Marysi jakieś książki? Każda inspiracja jest mile widziana :)

Do zobaczenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII