BAHAMY W JEDEŃ DZIEŃ - JAK DOSTAĆ SIĘ DO RAJU

Być na Florydzie i choć na moment "nie wyskoczyć" na którąś z karaibskich wysp? Lepszej okazji może już nie być. Tym bardziej, że oferta linii lotniczych czy też promów jest wręcz porażająca. Tytuł dzisiejszego posta już zdradza o czym chcemy tym razem napisać. Tak, Bahamy - kolorowe, rozśpiewane i uśmiechnięte. Kuszące boskimi plażami i wodą tak przejrzystą, że można się w niej przeglądać niczym w lustrze. Gotowi na kolejną wspólną przygodę? Zapraszamy :)  

Słowo przygoda użyte we wstępie jest jak najbardziej na miejscu. Bowiem wizyta na Bahamach podczas naszej pierwszej wyprawy na Florydę była czymś w rodzaju wisienki na torcie. Co prawda był to ledwie jednodniowy wypad, ale doskonały pod każdym względem. Z przebogatej oferty najróżniejszych przewoźników wybraliśmy połączenie promowe Fort Lauderdale - Freeport, obsługiwane przez Balearia Caribbean. Bilet w obie strony kosztował nas 90$ od osoby, przy zakupie w porcie Fort Lauderdale na kilka dni przed planowanym rejsem. Sama podróż trwała około 2,5 godziny, a upłynęła nam głównie na słuchaniu karaibskich przebojów puszczanych z głośników i zerkaniu co chwilę w okno. Wreszcie naszym oczom ukazały się gigantycznych rozmiarów wycieczkowce, przy których nasz prom wydawał się ledwie niewielkim ziarenkiem kawy. To zapowiedź, że zbliżamy się do lądu. 


Bahamy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Przez lata były obiektem sporu kolonizacyjnego pomiędzy Brytyjczykami i Hiszpanami. Spod rządów tych pierwszych kraj uniezależnił się dopiero w 1964 roku, po otrzymaniu autonomii, natomiast 9 lat później Bahamy ogłosiły niepodległość. Brytyjskie wpływy widać jednak na każdym kroku - wystarczy choćby wspomnieć o ruchu lewostronnym, który do dzisiaj tu obowiązuje. Nasz cel - Freeport jest drugim co do wielkości miastem na Bahamach, leżącym na wyspie Grand Bahama. Co ciekawe, znajduje się tutaj strefa wolnego handlu, a firmy prowadzące działalność nie muszą płacić podatków aż do roku 2054! 

Przypływając na Bahamy chcieliśmy się przede wszystkim przekonać na własnej skórze jak wygląda kraj, o którym wielu mówi, że to raj na ziemi. Chodzi oczywiście o strefę relaksu - cudowne plaże, nieskazitelną wodę czy pyszne, tropikalne owoce. Jak dobrze wiecie, plażowicze z nas marni, jednak w tym przypadku ciekawość wygrała ;) Prosto z portu obraliśmy kierunek Lucaya Beach i stanęliśmy jak wryci. Opowieści, teksty czy inne opisy na temat wybrzeży Bahamów okazały się nieprzesadzone nic a nic! Widok jakiego doświadczyliśmy dosłownie zwalał z nóg. Piasek na plaży tylko czekał, żeby się na nim położyć, a krystalicznie przejrzysta woda zapraszała, by jak najszybciej zanurzyć się w jej otchłani. Zresztą, nie ma się co rozpisywać - zobaczcie sami. 


W czasie całego jednego dnia spędzonego na Bahamach zaobserwowaliśmy pewien duży kontrast. Mianowicie "sąsiedztwo" bogactwa z biedotą. Tuż obok luksusowych hoteli i willi stały ledwo trzymające się na nogach domostwa. Z kolei zaraz przy rozpadającym się straganie czy sklepiku z pamiątkami pysznił się skąpany złotem salon najdroższych zegarków na świecie. Taki paradoks. Te dysonanse nie przeszkadzają jednak miejscowym być ludźmi pogodnymi, uśmiechniętymi od ucha do ucha! Widać, że dla nich czas to pojęcie względne. Mają wrodzony luz, nigdzie się nie spieszą. Otoczeni są kolorami oraz radosną muzyką. I właśnie taki obraz Bahamów pozostał w naszych głowach i sercach. 


Można by napisać żartobliwie - dobrnęliśmy do końca. Dzisiejszy post był bowiem ostatnim z serii "florydzkiej". Mamy nadzieję, że choć kilka z naszych propozycji przypadło Wam do gustu, a wskazówki jakimi staraliśmy się podzielić, przydadzą się przy planowaniu wizyty w tym stanie. A my? Kto wie, może jeszcze wrócimy do "The Sunshine State", bowiem kilka ciekawych miejsc pozostało jeszcze do odkrycia. 

Do zobaczenia!

Komentarze

  1. Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż :) Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękujemy :) staramy się i każde miłe słowo jest na wagę złota! Pozdrawiamy :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

KORONA GÓR POLSKI

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PARK KRAJOBRAZOWY IM. GEN. DEZYDEREGO CHŁAPOWSKIEGO

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: LĄD - PRZEZ LAWENDĘ DO OPACTWA

KORONA GÓR POLSKI: KOWADŁO, RUDAWIEC, SKRZYCZNE, CZUPEL

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TUREK

ZAMEK CHOJNIK - WYCIECZKA Z DZIECKIEM

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZA ZIELONKA

KORONA GÓR POLSKI: MOGIELICA, WYSOKA, RADZIEJOWA, LACKOWA