WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: PARK KRAJOBRAZOWY PROMNO

Lubimy stawiać przed sobą pewne cele oraz podnosić poprzeczkę. Tak było choćby w przypadku pomysłu zwiedzania wszystkich europejskich stolic czy zdobywania szczytów w Koronie Gór Polski. Wizyty w wielkopolskich parkach krajobrazowych to kolejna kolekcja jaką chcielibyśmy posiadać w swoich podróżniczym CV. I tak jak w przypadku wspomnianych wyżej przykładów tutaj również musimy powiedzieć - to wciąga! Dzisiaj zapraszamy na wędrówkę po Parku Krajobrazowym Promno. Czas w drogę :) 


Historia, powierzchnia i tak dalej. Park Krajobrazowy Promno to drugi najmniejszy (po Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia) spośród wszystkich parków krajobrazowych na terenie Wielkopolski. Liczy sobie zaledwie 3 364 ha, co jednak znacznie ułatwia odkrywanie jego uroków. Założony został w 1993 roku. Chcecie szybko znaleźć go na mapie? Nic trudnego. Park Krajobrazowy Promno leży mniej więcej 30 kilometrów na wschód od centrum Poznania, na terenach gmin Kostrzyn oraz Pobiedziska. 

W czasie eksploracji tego typu terenów niewątpliwą pomocą są wszelkiego rodzaju szlaki oraz ścieżki dydaktyczne. W Parku Krajobrazowym Promno jak ryby w wodzie czuć się będą rowerzyści, ale i tak piechurzy mają w czym wybierać. Zaczynając od cyklistów, warto wspomnieć choćby o EuroVelo nr 2 i nr 9, jak również o Pierścieniu Rowerowym Dookoła Poznania i Piastowskim Trakcie Rowerowym. Z kolei jeśli wolicie przemierzać park na piechotę to pomocą przyjdą szlaki niebieski, zielony i żółty. Jest też i gotowa propozycja trasy w postaci Ścieżki Dydaktycznej:
  • Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach (dwa warianty długości do wyboru: 3,7 kilometra lub 2,5 kilometra)Teren Parku Krajobrazowego Promno to również swoisty raj dla osób, które uprawiają nordic walking. Oczywiście możecie po prostu wziąć kijki w dłonie i ruszyć przed siebie, ale możecie też skorzystać z gotowych tras, specjalnie nawet "oszlakowanych". Tutaj z pomocą przychodzi gmina Pobiedziska, która przygotowała następujące propozycje:
  • Szlak Brzostek - Drążynek (4,7 kilometra długości)
  • Szlak Rezerwat Dębiniec (3,3 kilometra długości)
  • Szlak Pobiedziska - Kapalica (10 kilometrów długości)
Mapki możecie pobrać tutaj.Istotną informacją jest fakt, iż Park Krajobrazowy Promno został utworzony w celu ochrony krajobrazu polodowcowego. Oczywiście nie może dziwić to, że w głównej mierze dominują tu lasy. Wśród nich takie "kąski" jak choćby 140-letnie dąbrowy czy liczące sobie nawet 150 lat grądy. Jednak i jezior jest tutaj sporo. W zachodniej części znajdują się te większe: Brzostek, Dębiniec, Dobre i Wójtostwo, z kolei na wschodzie parku podziwiać można akweny należące do śródleśnych zbiorników w dolinie Cybinki: jeziora Baba, Cyganek, Okrąglak, Ósemka oraz Uli. 

W parku krajobrazowym nie może oczywiście zabraknąć Rezerwatów Przyrody. W Promnie są trzy: Jezioro Dębiniec, Jezioro Drążynek oraz Las Liściasty w Promnie. Na szczególną uwagę powinien zasługiwać w szczególności ten ostatni, w którym podziwiać można liczący sobie aż 150 lat grąd środkowoeuropejski, znajdujący się rzecz jasna pod ścisłą ochroną. W Parku Krajobrazowym Promno od 20o2 roku istnieje też rezerwat krajobrazowy Okrąglak. 
Najważniejsze informacje oraz mapę Parku Krajobrazowego Promno znajdziecie tutaj.Do Parku Krajobrazowego Promno doskonale będzie pasować określenie "małe jest piękne". A jeśli jeszcze dodać do tego fakt, iż nie jest to miejsce bardzo uczęszczane przez turystów, to już mamy idealny pomysł na spędzenie wolnego dnia. Piknik nad jednym z jezior, spacer wśród drzew czy rekreacja na rowerze - to tylko niektóre z szybkich pomysłów na dobre wykorzystanie czasu w parku. Pamiętajcie, rozglądajcie się dookoła, bo nieopodal domu też znajdziecie kapitalne miejscówki :) 

Do zobaczenia! 

Komentarze

  1. Fajnie, że stawiacie na takie propozycje! Zwierzać zawsze warto i okazuje się, że jest wiele pięknych miejsc do sprawdzenia. Niestety nie w każdym miejscu można korzystać z pływania w wodzie, ale w takim wypadku można znaleźć jakieś inne okolice. Jeśli już znajdziecie takie miejsca, to zerknijcie na stronę https://gosup.pl/ . Tam poznacie produkty do pływania deską SUP. Zwróćcie na to uwagę, bo to interesująca aktywność dla wielu osób w różnym wieku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII