#ZOSTAŃWDOMU - PODRÓŻUJ WIRTUALNIE PO POZNANIU

Czy podróżować można tylko wsiadając do auta i wyjeżdżając na weekend, latając samolotem na drugi koniec świata czy przemieszczając się na przykład pociągiem z punktu A do punktu B? Oczywiście, że nie! Podróżować można także wirtualnie. Wystarczy Wam do tego komputer, dostęp do Internetu i już możecie przenieść się w zupełnie inne miejsca. Trzeba tylko wiedzieć czego szukać. O Google Maps lub Google Street View wiedzą chyba wszyscy, dlatego dzisiaj mamy dla Was kilka propozycji na zwiedzanie naszego rodzinnego Poznania bez wychodzenia z własnych czterech kątów. W końcu nadal obowiązuje nas #zostańwdomu . Zatem zapraszamy!
1. CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne to propozycja dla tych, którzy lubią przenosić się w przeszłość. Jak przekonują pomysłodawcy idei, zagłębiając się w to wirtualne muzeum poznańskie spędzić można śmiało nawet kilka godzin. Są tutaj fotografie sięgające końcówki XIX wieku, dokumenty, mapy, a nawet stare plany Poznania. Zatem gratka dla wszystkich szukających ciekawostek o stolicy Wielkopolski i osób chętnych sprawdzenia jak miasto zmieniało się na przestrzeni przynajmniej ostatnich 100 lat. Jest to prawdopodobnie jedyne w Polsce wirtualne muzeum miejskie. Oprócz oglądania obrazów warto też wsłuchać się w niektóre historie, gdyż CYRYL oferuje archiwalne nagrania, filmy, a także spektakle teatralne! Wystarczy jedynie wejść na stronę www.cyryl.poznan.pl i dać się porwać wartkiemu nurtowi historii.

2. MUZEUM NARODOWE W POZNANIU

Co prawda murów Muzeum Narodowego własną stopą nie przekroczycie jeszcze przez jakiś czas, ale możecie to zrobić bez większego problemu za pomocą kilku kliknięć komputera! Placówka przygotowała bowiem specjalną akcję "Muzeum w czasach zarazy", która pozwala oglądać ekspozycje nie wstając z własnego fotela. Dzięki temu, w kilka chwil przeniesiecie się do Pałacu w Rogalinie, Zamku w Gołuchowie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu czy do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Kolekcje udostępniane są wirtualnym zwiedzającym za pomocą Facebook'a, gdzie praktycznie codziennie dodawanych jest kilka wybranych ciekawostek i opisów poszczególnych eksponatów. Są również i internetowe zwiedzania. Gdzie to wszystko znaleźć? Wystarczy wejść na stronę Muzeum Narodowego w Poznaniu gdzie znajdziecie odnośniki do konkretnych placówek.
3. SPACERY WIRTUALNE 3D

Kolejną propozycją, jaką przygotowaliśmy dla Was, są dwa spacery trójwymiarowe. Brzmi trochę zaskakująco, prawda? Jednak to nic innego jak wirtualne zwiedzanie wystaw, lecz w 3D. Dzięki temu możemy poczuć się nie jak przed ekranem komputera, ale jakbyśmy dosłownie sami przemierzali sale i pokoje, w których prezentowane są ekspozycje. Co więcej można je zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikami, bowiem spacery są dodatkowo opatrzone nagraniami audio oraz video, co pozwala na dokładniejszy odbiór prezentowanych eksponatów. Pierwszą propozycją jest wirtualne zwiedzanie wystawy organizowanej w Centrum Kultury Zamek: "Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni". Łącznie to ponad 44 prace pochodzące z Ashmolean Museum w Oksfordzie oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Są tutaj między innymi: grafiki, suchoryty, litografie czy akwaforty. Drugim spacerem są odwiedziny dobrze już znanej w Poznaniu wystawy Muzeum Archeologicznego: "Tu powstała Polska". Nie będziemy Wam zdradzać szczegółów, ale wspomnimy jedynie, że można tu zobaczyć takie perełki jak choćby replikę Drzwi Gnieźnieńskich, wnętrza Palatium lednickiego czy wyroby rzemieślników oraz tkaczy. By skorzystać z pierwszego zwiedzania wystarczy wejść na stronę: www.skanowanie.xyz/ckzamek_impresjonisci z kolei druga propozycja dostępna jest pod adresem: www.skanowanie.xyz/tupowstalapolska


4. WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Czas na coś dla miłośników militariów, obronności, ale też i historii. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości na czas zamknięcia swoich ekspozycji przygotowało nie lada gratkę. To bowiem wirtualne zwiedzania każdego ze swoich oddziałów. Placówka ta posiada kilka oddziałów: Muzeum Armii Poznań, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Martyrologii Wielkopolan, Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956. Każde z nich można zwiedzać za pomocą własnego komputera. Co tu znajdziecie? A mianowicie filmy z wirtualnym oprowadzaniem po wystawach, ale też i prezentacje nagrane specjalnie przez pracowników muzeów, którzy w pojedynkę opowiadają o niektórych eksponatach. Nawet jeśli nie jesteście specjalnie zainteresowani taką militarną tematyką, warto potraktować tę propozycję jako swoistą ciekawostkę. Najlepiej więc wejść na stronę www.wmn.poznan.pl i samemu odkrywać tajniki poszczególnych ekspozycji.

5. POZNAŃSKIE LEGENDY

Ostatnią propozycją będzie coś dla nieco młodszych czytelników, choć może i nie tylko. To zbiór legend, podań i opowiadań na temat stolicy Wielkopolski. Idealna gratka dla chcących oderwać się od problemów czasu rzeczywistego i chętnych przenieść się niekiedy kilkaset lat wstecz. Wśród naprawdę wielu propozycji znajdziecie między innymi: Legendę o świętym Marcinie, Legendę o poznańskich koziołkach, Legendę o lubieżnej poznaniance i mnichu czy choćby Legendę o przeklętym stadionie. Wszystko to spisane w bardzo estetycznej formie oraz opatrzone historycznym komentarzem. Bo przecież w każdej legendzie, choćby najbardziej nieprawdopodobnej, zawsze jakieś ziarnko prawdy się znajdzie. By przenieść się kilkaset lat wstecz wystarczy wejść na stronę poznanskielegendy.pl i zacząć czytanie o Poznaniu sprzed wieków.Jak więc widzicie naprawdę nie trzeba wyjść z domu, żeby podróżować. Internet jest bowiem tak napakowany możliwościami wirtualnego zwiedzania, że trzeba tylko sprawnie umieć się w nim odnaleźć. I jeszcze jedno. Prawdopodobnie dzięki takiemu podróżowaniu dotrzecie do miejsc, których pewnie nigdy byście nie odwiedzili. Prawda? :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU