SPACEREM PO GÖRLITZ

Wiecie co łączy takie filmy jak "Bękarty Wojny", "Grand Budapest Hotel", "Lektor" czy "Złodziejka Książek"? Otóż część scen do nich była kręcona tuż za naszą zachodnią granicą - w niemieckim Görlitz. Co więcej, to miasto uważane jest przez niektórych za jedno z najpiękniejszych w całych Niemczech. Być może to określenie nieco na wyrost, ale rlitz ma coś w sobie - to fakt. Dzisiaj zapraszamy Was na krótki spacer, który my odbyliśmy przy okazji wycieczki na Jarmark Bożonarodzeniowy. Zatem w drogę! 


Już wiecie, że rlitz to miasto, które upodobało sobie Hollywood, ale to nie jedyna ciekawostka. Kolejną jest fakt, że przechodzi tędy 15 południk - wyznaczający dokładnie czas środkowoeuropejski. Będąc w rlitz śmiało więc możecie nastawiać swoje zegarki ;) 15 południk ma nawet swój pomnik. Może nie jest on szczególnie atrakcyjny, ale sam fakt, że istnieje jest już czymś ciekawym. Pękaty monument znajduje się w parku miejskim tuż nad Nysą Łużycką, skąd możecie rozpocząć spacer. 


Dróg na Stare Miasto jest kilka, ale my proponujemy Wam przejść się wzdłuż rzeki. Uferstraße doprowadzi Was aż do mostu staromiejskiego - pieszej przeprawy łączącej rlitz ze Zgorzelcem. Jeśli przyjedziecie tutaj samochodem, możecie go zostawić bezpłatnie właśnie na Uferstraße! Idąc tędy bądźcie czujni - po lewej stronie zobaczycie bowiem Basztę Wołową (Ochsenbastei). Jest to jedna z dwóch zachowanych do dzisiaj baszt obronnych w całym mieście, a więc to fragment dawnych murów obronnych. Jak wyglądało to kiedyś można sobie tylko wyobrażać, bowiem dostępu do grodu strzegły aż 33 takie konstrukcje. 


Teraz czas na jedną z większych atrakcji miasta - Kościół św. Piotra i Pawła. To niezwykle charakterystyczny obiekt, wyróżniający się dwiema, wysokimi na 84 metry, strzelistymi wieżami. Chlubą tej świątyni, której budowa trwała ponad 100 lat, są organy nazywane potocznie "Organy - Słońce". Znawcy mówią więcej - to jedne z najpiękniejszych organów na północ od Alp. Jeśli lubicie tego typu muzykę warto połączyć zwiedzanie kościoła z koncertami organowymi, które odbywają się w świątyni. Nam co prawda nie udało się trafić na taki występ, ale może Wy będziecie mieć szczęście. Tuż obok kościoła znajduje się jeszcze jeden obiekt wart Waszej uwagi. To Waidhaus - Dom Barwierski, czyli najstarsza świecka budowla w całym mieście.


Sprzed Kościoła św. Piotra i Pawła już zaledwie kilka minut i znajdziecie się na Dolnym Rynku (Untermarkt). Można się tutaj dostać przez ulice Hainwald i Neißstraße lub Peterstraße. Po Dolnym Rynku wystarczy się po prostu rozejrzeć. Otaczają go patrycjuszowskie domy z malowanymi fasadami i portalami, Stary Ratusz, Łuk Szeptów, a także Schönhof, czyli najstarszy mieszczański dom renesansowy w całych Niemczech! Obecnie mieści się w nim Muzeum Śląskie. Też macie takie wrażenie, że wszystko w rlitz jest "NAJ"? ;) To na dokładkę jeszcze jedno - to NAJbardziej na wschód wysunięte miasto w kraju!


rlitz to także miasto legend. Jeśli podczas pobytu w tym mieście usłyszycie bicie dzwonów o 7 minut za wcześnie nie zdziwcie się! To z pewnością z Kościoła św. Trójcy. Upamiętnia on rok 1527, kiedy w rlitz potajemnie działała szajka sukienników, chcących doprowadzić do obalenia ówczesnej Rady Miejskiej. Kiedy dzwony wybiły pełną godzinę o 7 minut za wcześnie, spiskowcy wyszli wcześniej ze swojej kryjówki i wpadli w zasadzkę. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień zegar Kościoła św. Trójcy bije o 7 minut za wcześnie, a zdrajcy doczekali się nawet swojej uliczki, nazywanej po prostu "Ulicą Zdrajców" - Verrätergasse, którą odnajdziecie przy drugim rynku - Obermarkt.


Stąd śmiało możecie wyruszyć w nieco dłuższą przechadzkę do kolejnej sporej atrakcji w mieście - Repliki Świętego Grobu. Cóż to takiego? Już wyjaśniamy. Jest to kopia kaplic Bazyliki Świętego Grobu z Jerozolimy. Co ciekawe, jest ona o tyle cenna, że przedstawia wygląd budowli jerozolimskich z okresu XI wieku. W późniejszym czasie kaplice w Jerozolimie przebudowywano, ale ta w rlitz pozostała niezmieniona i po dzień dzisiejszy stanowi inspirację dla innych kopii. Replika Świętego Grobu powstała w latach 1481 - 1504, za sprawą ówczesnego burmistrza Georga Emmericha i jego pielgrzymki do Jerozolimy. W skład całego kompleksu wchodzą trzy budowle: podwójna kaplica św. Krzyża, Dom Namaszczenia i Kaplica Grobowa. Miejsce doprawdy magiczne - jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że podziwiamy coś, co istniało kiedyś w dokładnie takiej formie tylko kilka tysięcy kilometrów na wschód. Wejście na teren Świętego Grobu jest płatne. To jedna z niewielu biletowanych atrakcji w całym rlitz. Wejściówki kosztują 2€ i 3€. Godziny otwarcia: styczeń, luty, listopad, grudzień - codziennie 9:00 - 16:00; marzec, kwiecień, wrzesień, październik - codziennie 9:00 - 17:00; maj, czerwiec, lipiec, sierpień - codziennie 9:00 - 18:00Jak widzicie rlitz to w sumie niewielkie miasteczko, w którym wszystkie najważniejsze obiekty znajdują się niedaleko siebie. By je poznać wystarczy w zasadzie jeden dzień, a jeśli poświęcicie na nie cały weekend - będziecie je znać już naprawdę doskonale. Szukacie okazji, by tutaj dojechać? Podpowiemy Wam - tutejszy Jarmark Bożonarodzeniowy jest naprawdę wart zobaczenia ;) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII