3 JARMARKI BOŻONARODZENIOWE W ZASIĘGU RĘKI

Przyznajcie się: lubicie Jarmarki Bożonarodzeniowe? My je uwielbiamy, choć zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę wszystkie są do siebie bardzo podobne. Coś w tym jednak jest, że gdy wokół czuć zapach grzanego wina, pierników czy innych lokalnych przysmaków to wiadomo, że zbliża się Gwiazdka. Dzisiaj zapraszamy Was do 3 miast. Choć oddalone od siebie nawet o 600 kilometrów, to ich wspólnym mianownikiem będą właśnie Jarmaki Bożonarodzeniowe. Ten pierwszy na pewno znacie, ale kolejne? Zapraszamy :) 
1. WROCŁAW

Parada Świętego Mikołaja, Wigilijny Korowód Kolędników czy Parada Elfów. To musi być Wrocław. Stolica Dolnego Śląska już od dobrych kilku lat może poszczyć się Jarmarkiem Bożonarodzeniowym z prawdziwego zdarzenia. Przypomina on te najbardziej znane i najlepsze z całej Europy. Można wręcz stwierdzić, że to ścisła czołówka Starego Kontynentu. Znajdziecie tu w zasadzie wszystko. Jest pracownia Świętego Mikołaja, przyciągająca oko i widoczna z oddali gigantyczna choinka, mnóstwo straganów z pamiątkami, jedzeniem i rękodziełem, a także domki, w których serwowanych jest kilka rodzajów grzanego wina czy gorąca czekolada. Do tego siłą wrocławskiego jarmarku są liczne wydarzenia i atrakcje. Wydaje się więc, że same plusy! Jedyny minus tego jarmarku to, uwaga - jego popularność. Urósł on bowiem do takich rozmiarów, że każdy chce go zobaczyć, a to wiąże się po prostu z tłumem. Jak pewnie dobrze wiecie, my nie przepadamy za zbyt dużą ilością ludzi, ale jeśli przymkniecie oko na ten minusik, to na pewno wyjdziecie z wrocławskiego jarmarku z uśmiechem na ustach i w dobrych humorach. Warto wiedzieć, że w tym roku jest on rekordowo długi, bowiem potrwa aż do 31 grudnia. 

2. GÖRLITZ

Porównywać Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu i ten w Görlitz nie ma najmniejszego sensu, gdyż to zupełnie inna kategoria. Jeśli jednak będziecie w pobliżu, to koniecznie zajrzyjcie tu chociaż na chwilkę. Po pierwsze samo Görlitz ma naprawdę wiele do zaoferowania (o czym napiszemy Wam w osobnym poście), a po drugie jarmark choć w sumie niewielki, to bardzo klimatyczny. Jego oficjalna nazwa brzmi - Śląski Jarmark Bożonarodzeniowy w Görlitz, co tylko podkreśla jakie duże znaczenie przykłada się w tych stronach do korzeni. Odbywa się on co roku na Dolnym Rynku - Untermarkt i ulicy Brüderstraße. Przyciąga, co zrozumiałe, wszelkiego rodzaju stoiskami, ale również takimi atrakcjami jak lodowisko czy stanowiska do gry w curling bawarski. Siłą jarmarku w Görlitz są też wieczorne koncerty. Na niewielkiej scenie, nieopodal Ratusza, codziennie odbywają się występy zaproszonych gości i wykonawców. Choć z pewnością nie należy on do najsłynniejszych niemieckich jarmarków (Drezno, Berlin czy Norymberga) to może być bardzo przyjemną opcją na krótki weekendowy wyjazd. 

3. POPRAD

W naszym zestawieniu znalazła się również Słowacja i Jarmark Bożonarodzeniowy w Popradzie. Bo jak tu nie polubić świątecznych inscenizacji praktycznie tuż pod Tatrami. Z przedstawianych przez nas dzisiaj jarmarków, ten w Popradzie jest zdecydowanie najmniejszy. Najmniejszy nie oznacza jednak, że nie jest licznie odwiedzany, bowiem ściąga na niego społeczność z okolic. To sprawia, że jarmark w Popradzie wygląda jakby pękał w szwach. Stragany i kramy z rękodziełem, pamiątkami oraz lokalnymi przysmakami zlokalizowane są zawsze na placu św. Idziego. Jest też i scena, na której w czasie trwania jarmarku odbywają się liczne przedstawienia czy warsztaty, a wieczorami koncerty. Dużym zainteresowaniem cieszą się gigantycznych rozmiarów bombki, które rozstawione są w kilku miejscach jarmarku. Co ciekawe może wejść do nich do środka i wewnątrz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Jeśli więc szukacie tatrzańskiego jarmarku okraszonego lokalnym, słowackim, górskim jedzeniem, to wycieczka do Popradu będzie doskonałym pomysłem. 


Na koniec jeszcze ciekawostka. Wiecie jakie miasto w tym roku wygrało plebiscyt na najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie? Zdaniem European Best Destinations i dzięki głosom mieszkańców zwyciężyła stolica Estonii - Tallin. Natomiast Poznań - jedyne miasto w Polsce zgłoszone do rankingu zajęło 6. miejsce! Może ten ranking to jakaś podpowiedź na przyszły rok i pomysł na przedświąteczny wyjazd? Jeśli chcecie zobaczyć jak prezentuje się poznański Jarmark Bożonarodzeniowy zerknijcie tutaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII