TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU

Nie jest łatwo wybrać tylko 5 najlepszych miejsc do zobaczenia na Korfu. Prościej byłoby się zdecydować na 10 lub nawet 15 atrakcji. Dlatego dzisiejszy post długo w nas dojrzewał. Kilka lokalizacji musieliśmy odrzucić drogą eliminacji i ostatecznie zdecydowaliśmy się na poniższą piątkę. Kolejność jest tym razem całkowicie dowolna ;) 1. ANGELOKASTRO

Angelokastro, czyli inaczej Zamek Aniołów, to pozostałości bizantyjskiej twierdzy z XIII wieku. Powiecie, że to tylko ruiny. W porządku, ale w jakim otoczeniu. Na wysokiej skale, z której rozpościerają się takie widoki, że naprawdę dech w piersiach zapiera. I właśnie dla nich warto się wspiąć na ruiny. Wspinaczka może nie jest jakoś wybitnie trudna, bo trwa około 20 minut z przerwami na podziwianie widoków. Mimo to, w ponad 30-stopniowym upale może dać w kość. Jednak zarówno widoki z drogi jak i z samej twierdzy wynagrodzą Wam ten wysiłek. Z góry rozpościera się niezapomniany pejzaż Paleokastritsy. Naprawdę, kto raz to zobaczy, będzie chciał tutaj wrócić! Wstęp na teren Angelokastro: 2 €, seniorzy powyżej 65 roku życia oraz studenci - 1 €. Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00, a bilety można kupować do 17.30. 

2. PALEOKASTRITSA

Paleokastritsa to chyba najpopularniejszy kurort na całej wyspie. Teraz pewnie zastanawiacie się dlaczego, choć nie przepadamy za turystycznymi miejscami, znalazł się on w naszym TOP. Otóż dlatego, że to miejsce gdzie niekoniecznie trzeba całymi dniami leżeć na plaży. Po pierwsze jest tutaj mnóstwo innych możliwości na spędzanie czasu, a po drugie Paleokastritsa kusi swoimi urokami. Jest ona bowiem położona nad sześcioma naturalnymi zatokami. Można je albo zobaczyć z góry, albo z poziomu wody. Jeśli chodzi o podziwianie widoków z lotu ptaka to najlepiej wybrać się do Angelokastro. Jednak gdybyście chcieli odwiedzić też inne punkty widokowe to polecamy Wam dwa: Bella Vista i Golden Fox, które położone są mniej więcej w połowie drogi do Angelokastro. Z kolei jeśli wolicie zobaczyć zatoki z poziomu wody, to możecie wybrać się w rejs łódeczkami. Zabierają one wszystkich, którzy chcą podziwiać znajdujące się w okolicy błękitne jaskinie. Rejs trwa około 40 minut i kosztuje 10 € od osoby, ale możecie też zdecydować się na droższe opcje z pobytem na rajskich plażach lub o zachodzie słońca. Jeżeli do miasta przyjedziecie samochodem, to jeźdźcie na sam koniec, gdzie znajduje się duży, bezpłatny parking. 
Może teraz czas na trochę wysiłku? Proponujemy Wam krótki spacer do górującego nad miasteczkiem Monastyru Theotokou. To świątynia pochodząca z XIII wieku, ale gruntownie przebudowana w XVIII stuleciu. Sprzed klasztoru rozciągają się również cudowne widoki. Po wyjściu z Monastyru polecamy Wam po lewej stronie poszukać furtki, a następnie udeptaną ścieżką podejść na samo urwisko. 
Będąc w Paleokastritsa koniecznie odwiedźcie też kawiarnię La Grotta. Znajduje się ona na samym początku miejscowości. La Grotta to bar, który został wykuty w skale. Z poziomu ulicy prowadzą do niego 142 schodki. Jeśli macie ochotę spędzić w Paleokastritsa wieczór i przy okazji posłuchać dobrej muzyki będzie to idealne miejsce. Podobno w sezonie jest tutaj dosyć tłoczno, ale mieliśmy to szczęście, że oprócz naszego zajęte były dosłownie tylko dwa albo trzy stoliki. 3. CAPE DRASTIS

Widok na Cape Drastis to jeden z pocztówkowych pejzaży Korfu. Klify znajdują się na północy wyspy, nieopodal miejscowości Peroulades. Wystarczy jechać za znakami, na pewno traficie. Auto możecie zostawić na początku piaszczystej drogi, pod drzewami. Stamtąd najlepszą opcją jest spacer, bowiem po kilku chwilach zobaczycie naprawdę cudowny widok. Ostre skały szczerzą się do Was prosto z wody. Bajka!!! Dotarliśmy tutaj praktycznie tuż przed zachodem słońca, gdy światło było obłędne. Ta sceneria sprawiła, że zakochaliśmy się w Cape Drastis od pierwszego wejrzenia! Zresztą zobaczcie sami. 
4. PANTOKRATOR

Chcecie się dostać na najwyższy szczyt Korfu? Proszę bardzo. Nie ma w tym wielkiej sztuki, bowiem na Pantokrator, który liczy sobie 906 metrów n.p.m. można wjechać samochodem. To jednak już spore wyzwanie. Droga momentami jest bardzo kręta i wąska. Gdzieniegdzie nawet pomieści tylko jedno auto, ale czego się nie robi dla pięknych widoków. Po przyjeździe na górę Waszym oczom ukaże się najpierw las nadajników: radiowych, telewizyjnych czy telefonicznych. Śmiało możecie jednak poprzeciskać się między nimi, by podejść na kraniec urwiska. Po przeciwnej stronie z kolei na samym szczycie wybudowany w XIX wieku Monastyr Pantokrator, co z greki znaczy "Wszechmocny". Choć sam budynek nie jest zbyt stary, to prawdopodobnie zabudowania i życie klasztorne działały w tym miejscu nawet 600 lat wcześniej. Koniecznie obejdźcie Monastyr dookoła. Z każdej strony rozciągają się inne widoki. Tak, znów widoki ;) Zobaczcie jednak, jest tu naprawdę pięknie! 
5. KANONI - SAMOLOTY

Tego miejsca nie mogło zabraknąć na naszej liście. Bo czy często obserwowaliście startujące i lądujące samoloty tuż nad Waszymi głowami? Wrażenie genialne. W szczególności gdy samolot podchodzi do lądowania. Najpierw jest daleko, widać nawet jak zawraca jeszcze nad południowym krańcem wyspy. Potem zbliża się w zawrotnym tempie, aż w końcu z hukiem przelatuje tuż nad nami. Miejsc do obserwacji jest kilka, ale my Wam w szczególności polecamy groblę łączącą półwysep Kanoni z miejscowością Perama. Grobla jest dosyć wąska i co ciekawe mieszkańcy skracają sobie tędy drogę podróżując rowerami czy skuterami. Bądźcie jednak spokojni, na pewno się zmieścicie. Drugim, doskonałym miejscem do obserwacji, są tarasy widokowe kawiarni Royal i Kanoni, z których doskonale widać pas startowy. 

Będąc na półwyspie Kanoni warto zajrzeć też do niezwykle fotogenicznego, białego klasztoru Vlacherna. Jeśli macie z kolei nieco więcej czasu możecie też wybrać się w krótki rejs na maleńką Mysią Wyspę - Pontikonissi. Taka krótka wyprawa łódką kosztuje 2,50 €
Być może dziwicie się, że w dzisiejszym poście pominęliśmy miasto Korfu. Zrobiliśmy to jednak celowo, bowiem o stolicy wyspy powstał osobny post. Postanowiliśmy też, że przygotujemy dla Was kilka propozycji wycieczek po Korfu. Będą się one pojawiać już niedługo. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

TOP 5 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ NA RUGII