OKOLICE TBILISI

W jednym z ostatnich postów napisaliśmy, że Tbilisi jest nie tylko miastem, które warto zobaczyć, ale jest również doskonałą bazą wypadową w inne miejsca. I właśnie dzisiaj będzie o tych innych miejscach. Przygotowaliśmy dla Was 5 wycieczek, które spokojnie można zorganizować przebywając w Tbilisi. Na pewno nie będziecie się nudzić. 1. JVARI

Na początek zabieramy Was w miejsce, które doskonale widać już z autostrady prowadzącej do Tbilisi. To monastyr Jvari, znajdujący się mniej więcej pół godziny jazdy od centrum stolicy. Jvari, czyli Święty Krzyż został wzniesiony w VII wieku. 100 lat wcześniej wybudowano w tym miejscu pierwszy kościół, który jednak był zbyt mały i nie mógł pomieścić wszystkich wiernych. Obecna świątynia przez stulecia była jedną z najważniejszych w całej Gruzji. Została oczywiście wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale co jeszcze ciekawsze znajduje się też na liście 100 najbardziej zagrożonych zabytków na Ziemi. Będąc w Jvari mieliśmy niestety pecha. Była niedziela, przez co w świątyni odprawiane były nabożeństwa, w czasie których niestety zwiedzanie wnętrza było zabronione. Powetowaliśmy sobie to jednak pięknym widokiem na Mcchetę, która leży nad łączącymi się ze sobą dwiema różnokolorowymi rzekami - Aragvi i Mtkvari. Różnicę kolorów widać doskonale. Wstęp: bezpłatny. Do monastyru możecie dojechać albo taksówką, albo jakąkolwiek marszrutką wyjeżdżającą z Tbilisi - należy tylko powiedzieć kierowcy nazwę świątyni (dżwari). 
2. MCCHETA

Leżąca mniej więcej 20 kilometrów od Tbilisi Mccheta, to miejsce, gdzie narodziło się gruzińskie chrześcijaństwo, a także starożytna stolica Gruzji. Często nazywana miastem-muzeum, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak podają źródła historyczne, to tutaj w 337 roku król Mirian III przyjął chrzest. Mcchetę co roku odwiedza tysiące turystów, ale i pielgrzymów, którzy obierają jeden cel - katedrę Sweti Cchoweli. To najcenniejszy i zarazem najważniejszy zabytek Gruzji! Obecna katedra została zbudowana w latach 1010 - 1029, w miejscu gdzie stał kamienny kościół z V wieku. I to tu prawdopodobnie, według wierzeń Gruzinów znajduje się szata, którą Chrystus był okryty w czasie Drogi Krzyżowej. Ma ona podobno być pochowana wraz z Sydonią, kobietą, która po przyciśnięciu szaty do piersi natychmiast zmarła. Gruzini w tę historię wierzą bardzo mocno, co widać w katedrze na każdym kroku. Ma ona bowiem niepowtarzalny klimat. Szczególnie jest on zauważalny, a w zasadzie słyszalny podczas śpiewów wiernych. Katedra Sweti Cchoweli to także miejsce pochówku gruzińskich władców: Wachtanga Gorgasalego, Herakliusza II i Jerzego XII. Grobowce znajdują się w podłodze przed głównym ołtarzem. Jeśli będziecie tu jesienią warto pamiętać o 14 października. Wówczas obchodzone jest święto miasta - Mcchetoba, które ma znaczenie zarówno religijne jak i państwowe. Na dziedzińcu katedry pojawiają się stragany z lokalnymi wyrobami, odbywają się także degustacje regionalnych potraw i win. 

3. UPLISCICHE

Skalne miasto Uplisciche to miejsce, którego nie możecie przegapić na mapie swojej gruzińskiej podróży. Na nas zrobiło naprawdę duże wrażenie. Tym bardziej jeśli zdamy sobie sprawę, że to co zostało udostępnione zwiedzającym jest zaledwie połową całego kompleksu Uplisciche! Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają nawet 3 tysięcy lat wstecz, zaś samo miasto według źródeł archeologicznych zostało założone około 1000 roku p.n.e. W czasach największego rozkwitu i świetności, w IX i X wieku, było zamieszkiwane przez nawet 20 tysięcy ludzi. Następnie spełniało funkcje obronne, aż do XIII stulecia kiedy zostało zniszczone przez liczne trzęsienia ziemi i najazd Mongołów. To co możemy zobaczyć dzisiaj to efekt prac wykopaliskowych, prowadzonych w latach 50-tych XX wieku, po wpisaniu Uplisciche na Wstępną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto tu spędzić nieco więcej czasu, pozwolić sobie pobłądzić w korytarzach skalnych i podziwiać widoki. Było to jedyne skalne miasto, do którego dotarliśmy w czasie całej wyprawy, więc może dlatego zrobiło ono na nas aż tak duże wrażenie. Warto jednak pamiętać, że to Uplisciche było tym pierwszym, wyprzedzając w czasie między innymi Wardzię oraz Dawid Garedża. Wstęp: 7 GEL od osoby (około 10 złotych). 


4. GORI

Jeśli jesteście miłośnikami historii to teraz zdecydowanie będzie coś dla Was. Gori to z pozoru miasteczko bez większego znaczenia, ale nic bardziej mylnego. To tutaj, w 1878 roku urodził się Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, czyli nikt inny jak tylko Józef Stalin. W Gori spędził swoje dzieciństwo. Do dzisiaj zachował się jego dom rodzinny, który obecnie można zobaczyć jedynie z zewnątrz. Zwiedzać można za to stojące tuż obok olbrzymich rozmiarów Muzeum Stalina. Znajdziemy w nim całe mnóstwo pamiątek po dyktatorze: fotografie, przedmioty codziennego użytku, a także makiety działań wojennych, mapy czy nawet odlew jego twarzy. O ofiarach jego reżimu informacji jest jednak bardzo niewiele. Do kompleksu muzealnego należy także zielony wagon Stalina, którym poruszał po całym terytorium swojego imperium. Jeśli macie więcej czasu, to oprócz wizyty w muzeum możecie także przespacerować się po niewielkiej starówce Gori. Wstęp: 10 GEL od osoby (15 złotych) + osobno płatne zwiedzanie wagonu - 5 GEL od osoby (7,50 złotych) - nie jest obowiązkowe. 


5. TWIERDZA ANANURI

Na koniec chcieliśmy Wam zaproponować jeszcze jeden wypad. Tym razem do położonej o około 65 kilometrów na północ od Tbilisi twierdzy Ananuri. Jej największą zaletą jest to, że nigdy nie została poważnie zniszczona, przez co zachowała swój wygląd sprzed lat. Została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku, a dzięki swemu położeniu była doskonałym punktem obronnym na drodze z północy na południe Kaukazu. W obrębie murów obronnych znajdują się udostępnione do zwiedzania wieża Sheupovari, a także kościół Ghvtismshobeli - Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Twierdza Ananuri została wzniesiona w miejscu gdzie łączą się ze sobą rzeki Tetri Aragvi oraz Pshavis Aragvi (dzisiaj jest to jezioro) i znajduje się na początkowym fragmencie Gruzińskiej Drogi Wojennej, o której pisaliśmy tutaj. Wstęp: bezpłatny

Tak jak napisaliśmy we wstępie dzisiejszego posta, Tbilisi to doskonałe miejsce, z którego można robić niedalekie lub nawet całodzienne wyprawy. My właśnie tak zrobiliśmy. Przebywając w stolicy Gruzji, przez kilka dni objechaliśmy jej okolice, które naszym zdaniem są godne uwagi i  polecenia. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

KORFU - POŁUDNIE WYSPY

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU