KSIĄŻKI NA DZIEŃ KSIĄŻKI

Dzisiaj będzie coś dla książkoholików ;)  Już za 4 dni - 23 kwietnia obchodzimy bowiem święto książek, a mówiąc dokładniej Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest przede wszystkim promocja czytelnictwa. Choć święto ustanowiono oficjalnie w 1995 roku, to jako ciekawostkę warto dodać, iż pierwsze pomysły padały już w latach 20-tych XX wieku! Od ubiegłego roku dzień ten z wiadomych przyczyn obchodzony jest nieco mniej uroczyście, ale jak to ktoś ładnie napisał - "prawdopodobnie książka tego potrzebowała, by zamiast fetowania i szampana był kubek z gorącym kakao w domowym zaciszu". Czcząc więc 26 edycję tego święta przedstawiamy 5 propozycji, które z pewnością umilą Wam wiosenne wieczory :) 



1. "FASHIONISTKI ZRZUCAJĄ CZADORY. MOJE ODKRYWANIE IRANU" - ALEKSANDRA CHROBAK

Na samym początku napisać trzeba jedno zdanie, które autorka powtarza co jakiś czas i które pojawiło się w treści kilkukrotnie - "Nie taki Iran straszny, jak go malują". Podróżując wraz z Aleksandrą Chrobak przez karty tej książki faktycznie odnieść można wrażenie, że przekaz napływający do Europy na temat Iranu jest zupełnie inny niż w rzeczywistości. Rzecz jasna, najlepiej byłoby wyrobić sobie własny pogląd udając się tam osobiście. Jednak dzięki książce możemy poznać Iran taki, jaki chcieliby nam pokazać jego mieszkańcy. Nie czarny i całkowicie zamaskowany, ale pełen kolorów, zapachów, przypraw i uśmiechów. Niezwykle istotny jest też tytuł tej książki - "Fashionistki zrzucają czadory". Dość już bowiem w Iranie bycia podporządkowanym religii. Rewolucja, która miała okazać się zbawienna, tak naprawdę doprowadziła do podgrzania nastrojów społecznych. Ludzie mają już dosyć, przyznają otwarcie, że w latach 70-tych XX wieku popełnili błąd. I dokładnie taki Iran pokazuje Aleksandra Chrobak. Autorka przedstawia nam jak gdyby kraj zza kulis. Zabiera nas na irańskie wesele, do ukrytych salonów piękności i domów mody, a także do niedostępnych dla innowierców świętych miejsc. Tym samym dowiadujemy się, że na temat Iranu powstało wiele stereotypów, w większości całkowicie nieprawdziwych. Pytanie tylko, co na to wszystko Najwyższy Przywódca? 



2. "PRZEŻYĆ. MOJA TRAGEDIA NA NANGA PARBAT" - ÉLISABETH REVOL

Pozostajemy w Azji, ale przenosimy się w wysokie góry. Pakistan, początek roku 2018 i akcja, którą z zapartym tchem śledził świat. My również. Do dzisiaj pamiętamy jak komentowaliśmy między sobą wydarzenia każdego dnia i wszystkie nowe informacje docierające z "Nagiej Góry". Książka Élisabeth Revol jest swego rodzaju jej pamiętnikiem z tragicznej wyprawy, która zabrała i na zawsze pozostawiła w górach przyjaciela Francuzki - Tomasza Mackiewicza. Himalaistka krok po kroku, minuta po minucie opisuje najpierw wejście na Nanga Parbat, następnie próbę zejścia z Mackiewiczem, aż wreszcie akcję ratunkową. Nie będziemy ukrywać - to trudna książka, traktująca o trudnych decyzjach i jeszcze trudniejszych wyborach. Kto pamięta tę pakistańską akcję z pewnością chętnie po nią sięgnie, by poznać prawdę wyrażoną w słowach Élisabeth Revol. Z kolei Ci nieznający przebiegu wydarzeń mogą zaznajomić się z tajnikami wysokogórskiej wspinaczki praktycznie od kuchni. Książka okraszona jest spektakularnymi zdjęciami, jak również posiada mapy i przekroje Nanga Parbat z zaznaczonymi trasami wejść na szczyt. Podsumowując, każdy komu nie jest obca tematyka górska, powinien ją przeczytać. 



3. "TOPR. ŻEBY INNI MOGLI PRZEŻYĆ" - BEATA SABAŁA - ZIELIŃSKA

Co tu dużo mówić. Dla każdego miłośnika czy pasjonata gór jest to po prostu pozycja obowiązkowa! Już sama szata graficzna tejże książki prezentuje się niezwykle okazale - duży format, twarda oprawa oraz unikatowe zdjęcia. Najważniejsze jednak jest jej wnętrze. Autorka przedstawia Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe całkowicie od podszewki. Zagląda w każdy zakamarek działalności, a także wyjaśnia niekiedy dość zagmatwaną i trudną historię stowarzyszenia. Co więcej, rozmawia z ratownikami przywołując nierzadko piekielnie trudne historie i trwające wiele godzin akcje ratunkowe. To nie jest łatwa książka. I o to chyba również chodziło autorce. O to, żeby zastanowić się nad każdą jej stroną, każdym zdaniem, nie bagatelizować jej, a wręcz wracać do niej co jakiś czas. Ludzi lekceważących góry jest bowiem mnóstwo i wielokrotnie byliśmy tego świadkami i my, którzy chodzimy po górach dosyć dużo. Po tej lekturze każdy zastanowi się dwa lub nawet trzy razy zanim podejmie zbędne ryzyko! Naprawdę! Kończąc opis tej książki zostawimy tylko jeden cytat, ale dający tak wiele do myślenia. To słowa Wernera Muntera - "Respektuj góry, bo one są silniejsze niż Ty". 



4. "MECZ TO PRETEKST. FUTBOL, WOJNA, POLITYKA" - ANITA WERNER, MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK

Na wstępie słowo wyjaśnienia. To nie jest do końca książka podróżnicza. Dlaczego więc znalazła się ona w naszym zestawieniu? Odpowiedź jest dosyć prosta - gdyż opowiada o losach  6 państw, o których nie pisze się zbyt wiele. Autorzy podzielili ją na 6 rozdziałów, tak by każdy dotyczył innego kraju. Są to kolejno: Izrael, Bośnia i Hercegowina, Kraj Basków, Irlandia Północna, Kosowo oraz Mołdawia (wraz z Naddniestrzem). Pomyślicie, że to zestaw zupełnie do siebie niepasujący. A jednak. Wspólnymi mianownikami są futbol, wojna oraz polityka. Książka jest naprawdę doskonała! Nie bez powodu zaraz po trafieniu do sprzedaży okazała się hitem! Autorzy, choć reprezentujący całkowicie inne środowiska, potrafili się znakomicie uzupełnić. Wątki czysto piłkarskie w jednym tonie brzmią z krwawymi historiami losów poszczególnych nacji i państw. Uchylmy lekko rąbka tajemnicy. Poznacie tu ponoć najbardziej rasistowski klub piłki nożnej na świecie, zrozumiecie dlaczego katolikom i protestantom udało się podać ręce w Belfaście, a także odkryjecie jak wielka może być miłość Kosowa do Anglii. Krótko mówiąc, po lekturze książki "Mecz to pretekst" usatysfakcjonowany będzie zarówno pasjonat futbolu jak i znawca historii oraz zagorzały podróżnik. 



5. "PORADNIK PODRÓŻY SAMOCHODOWYCH I VANLIFE'U" - BUSEM PRZEZ ŚWIAT I PODRÓŻOVANIE

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia wszelakich podróży. Branże lotnicza i hotelarska są w sytuacji kryzysowej, poszczególne kraje zamykają swoje granice. Nie pozostaje nam nic innego jak odkrywanie Polski i jej najbliższej okolicy własnym samochodem czy kamperem. Nie wszyscy jednak mają w tej kwestii doświadczenie. Tu z pomocą przychodzi "Poradnik podróży samochodowych i vanlife'u". Książka podzielona jest na 3 części, z których dowiecie się między innymi jak przygotować się do takiej podróży, zbudować busa, zaplanować trasę, jakie wykupić ubezpieczenie, kogo zabrać ze sobą, jak zachowywać się podczas wyprawy, a także jak po powrocie ogarnąć dane z aparatu czy kamery i wreszcie skąd brać na te wycieczki pieniądze. Trzeba przyznać, że jest to konkretne kompendium wiedzy, bardzo dokładne, a co najważniejsze czerpane z rzeczywistych doświadczeń autorów. Gdyby ktoś jednak nadal miał wątpliwości, wystarczy zerknąć na mnóstwo niesamowitych i zachęcających fotografii, a na pewno przyjdzie ochota na przeżycie innego rodzaju przygody. 


Kojarzycie którąś z powyższych książek? A może już większość przeczytaliście? Jeśli tak, to chętnie poznamy Wasze odczucia i opinie. Chcemy również wiedzieć co Wy czytacie obecnie, i co moglibyście nam polecić? Jak zawsze bardzo ciekawi jesteśmy wszystkich Waszych rekomendacji.

Do zobaczenia! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

EDYNBURG - CO ZOBACZYĆ - TOP 15

SARDYNIA - CO ZOBACZYĆ - TOP 10 ATRAKCJI NA POŁUDNIU WYSPY

WIELKOPOLSKIE WĘDRÓWKI: TOP 10 ZAMKÓW I PAŁACÓW WIELKOPOLSKI

ŚLADAMI HARREGO POTTERA PO EDYNBURGU

TOP 5 PLAŻ NA POŁUDNIU SARDYNII

Z DUBLINA NA KLIFY - PÓŁWYSEP HOWTH

ŠTRBSKÉ PLESO I WYCIECZKI PO OKOLICY

TOP 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ NA KORFU

PROSTE PORADY JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY

JEZIORO COMO - VARENNA, BELLAGIO, LECCO